Doručení obyčejných dopisů potrvá déle. Česká pošta od července prodlouží dobu dodání na tři dny

Česká pošta od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických listovních zásilek o jeden den na tři dny. Důvodem je podle ní trvalý pokles zájmu o posílání listovních zásilek a s tím související optimalizace poštovní sítě. Každý den pošta doručí okolo 1,8 milionu listovních zásilek. Uvedla to v pátek v tiskové zprávě. Systém dvourychlostního doručování zavedla Česká pošta v únoru 2020.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (iliustrační foto)

Argumentem pošty pro prodloužení doručovací doby dopisů je klesající zájem o službu (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

O den pomalejší doručování ekonomických zásilek testovala pošta od letošního jara na 17 provozovnách, od června jej rozšířila na dalších 144 provozoven. Od července pak budou listovní zásilky doručovány upraveným způsobem na všech 289 dodávacích provozovnách (depech) po celé České republice. Od poloviny roku bude stát obyčejný prioritní dopis 34 korun, ekonomický pak 27 korun.

Česká pošta propustí asi 600 lidí. ‚Ozvalo se 25 firem, že by o zaměstnance měly zájem,‘ řekl mluvčí

Číst článek

Prioritní doručení do druhého dne podle dosavadních zkušeností pošty využívá okolo sedmi procent klientů, zbytek využívá ekonomický, byť pomalejší způsob doručení.

„Vzhledem k trvalému poklesu zájmu o listovní zásilky a s ohledem na zákon DEPO, kdy nově dva miliony subjektů už nekomunikují s úřady prostřednictvím papírových doporučených dopisů, ale přes datové schránky, se od 1. července 2023 ekonomický režim prodlužuje z D+2 na D+3. Pokud někdo preferuje prioritní způsob doručení, pak D+1 může využít, to zůstává zachováno,“ uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Česká pošta letos přijímá řadu úsporných opatření kvůli prohlubující se ztrátě. Jedním z nich je uzavření 300 poboček v polovině roku a propuštění zhruba 1000 zaměstnanců.

Do poloviny roku by měla představit plán transformace, ve kterém se rozdělí na provozovatele poboček, poskytujícího základní služby pro stát, a komerční doručovací akciovou společnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme