Na Českou poštu nově dohlíží šedá eminence ČSSD. ‚Jde o zkušeného odborníka,‘ brání se kritice vnitro

Dozorčí rada České pošty má novou posilu. Stal se jí místopředseda pražské ČSSD Pavel Jaroš. Nominovalo ho ministerstvo vnitra vedené šéfem sociálních demokratů Janem Hamáčkem. Jaroš přitom v minulosti čelil stíhání kvůli pochybné rekonstrukci českých ambasád a figuroval v kauze Karla Srby, který si odseděl osm let za objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Jeho angažmá v poště kritizují Piráti. Podle vnitra jde o odborníka na svém místě.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 11:48 12. 11. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Jaroš (ČSSD) se stane novým náměstkem na ministerstvu zahraničí

Pavel Jaroš (ČSSD) se stane novým náměstkem na ministerstvu zahraničí | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ještě před rokem seděl v čele pražského Výstaviště, s odchodem sociálních demokratů z vedení hlavního města ovšem v lukrativní funkci skončil. Teď má Pavel Jaroš ve státní správě nové angažmá, a to opět ve sféře ČSSD. Za 30 tisíc měsíčně bude dohlížet na chod České pošty. Do dozorčí rady ho nominovalo ministerstvo vnitra, jak vyplývá z materiálu Úřadu vlády.

Pozadí pražského byznysu s hroby: šéfa hřbitovů úkolovala spojka z ČSSD

Číst článek

„Objektivním důvodem nominace jsou podle předkladatele dlouholeté zkušenosti nominanta, vyplývající ze zastávání řídících a poradních funkcí, a jeho několikaletá profesní praxe ve finančním sektoru,“ píše se v záznamu z jednání vládního výboru pro personální nominace z počátku října, který Jaroše doporučil na post v kontrolním orgánu na návrh vnitra.

Obsazení Jaroše do kontrolního orgánu pošty kritizují Piráti. Podle poslance Lukáše Koláříka selhal především vládní výbor, která se nezabýval „problematickou“ minulostí Jaroše. „Je nezbytné pokládat otázky na tělo, neboť bude mít vliv na hospodaření s desítkami miliard veřejných peněz,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Podle Koláříka tak výbor funguje pouze formálně. „Netvrdím, že pan Jaroš nikdy neměl být zvolen do dozorčí rady České pošty, nicméně rozhodně měl být podrobně konfrontován se svojí minulosti a na základě podrobného hodnocení se měla vládní komise dopracovat k finálnímu rozhodnutí,“ doplnil pirátský zákonodárce.

Sporná minulost

Narážel tak na to, že Jaroš čelil stíhání kvůli údajně předraženým rekonstrukcím českých ambasád. Před soudem stanul společně s bývalým tajemníkem ministerstva zahraničí Karlem Srbou, který si později odseděl osm let za objednávku vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Pro nedostatek důkazů je soud však v kauze zakázek obžaloby zprostil.

PAVEL JAROŠ

  • V 90. letech Pavel Jaroš pracoval pro firmu personálně spjatou s H-Systemem. Za éry ministra zahraničí Jana Kavana (ČSSD) se stal tajemníkem resortu, bez konkurzu na postu v roce 2001 nahradil Karla Srbu, který ho podle dřívějších informací sám vybral. Srba na ministerstvu skončil po aféře kolem nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě. Jaroše odvolal až nový ministr Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Jaroš i Srba spolu s dalšími obžalovanými záhy stanuli před soudem kvůli předraženým rekonstrukcím českých ambasád. Pro nedostatek důkazů je soud však obžaloby zprostil. Srba si pak odseděl osm let ve vězení za objednávku vraždy Sabiny Slonkové. V roce 2006 přesto Jaroš získal bezpečnostní prověrku, platná byla do roku 2011.
  • Ke konci roku 2016 přišly Seznam Zprávy s informací, že na pozadí pochybných rekonstrukcí ambasád se odehrával také nelegální byznys se zbraněmi. Jaroš se na ministerstvo zahraničí přesto vrátil – během roku 2014 až 2015 působil jako ekonomický poradce ministra Lubomíra Zaorálka. Jaroš radil také ministrovi zdravotnictví Svatopluku Němečkovi a s jeho nástupcem ve funkci Miloslavem Ludvíkem (oba ČSSD) se utkal loni na podzim o post předsedy pražské buňky ČSSD.
  • V minulosti Jaroš působil také ve státní agentuře CzechInvest a řídil městský podnik 4-Energetická. Na pražském magistrátu byl podle mluvčího Prahy Víta Hofmana v minulosti také zaměstnaný - jako poradce členů rady mezi lety 2008 a 2011. Následně měl na úřadu dohodu o pracovní činnosti v letech 2013 až 2014.
  • Jaroš dále zastával post místostarosty Prahy 13 a do loňského listopadu seděl ve vedení pražského Výstaviště. Server iROZHLAS.cz před dvěma lety také upozornil, že se Jaroš snažil úkolovat exšéfa pražských hřbitovů Martina Červeného.

Jaroš také dříve působil v několika funkcích spojených se sociálními demokraty. Zastával třeba post ekonomického poradce ministra Lubomíra Zaorálka, radil i ministrovi zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (oba ČSSD) nebo pražským radním. Donedávna seděl rovněž v představenstvu pražského Výstaviště.

Vnitro si však za svým kandidátem stojí, podle něj jde o zkušeného odborníka. „Pan Jaroš byl ze strany zakladatele nominován s ohledem na jeho ekonomické vzdělání, dlouholeté zkušenosti, vyplývající ze zastávání řídících a poradních funkcí, zároveň bylo také přihlédnuto k jeho několikaleté praxi ve finančním sektoru,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška.

Na dotaz ohledně Jarošovy sporné minulosti ovšem nereagoval. Stejně tak na otázky serveru iROZHLAS.cz neodpověděl ministr Jan Hamáček (ČSSD).

Jaroš: Vše standardní

Sám Jaroš jakékoli výtky odmítá. „Prošel jsem standardně vládním nominačním výborem, který způsobilost posuzuje. Jeho stanovisko je na internetových stránkách Úřadu vlády,“ napsal v SMS na otázku, zda post v dozorčí radě České pošty získal díky členství ČSSD. Od loňska je navíc Jaroš místopředsedou pražské stranické buňky.

Jaroše totiž podle všeho vnitro oslovilo napřímo, neprošel tedy žádným konkurzem. „Tento dotaz myslíte vážně? To snad jen Piráti dávají inzeráty, že někoho hledají a uchazeč musí znát hlavně pirátský program,“ uvedl dále.

Jaroš ovšem není jediným sporným členem orgánů České pošty. Místopředsedou dozorčí rady je Lubomír Krejsa, kterého pojí blízké vztahy se šéfem komunistů Vojtěchem Filipem. Pro státní podnik pracoval i jako poradce a dostal se kvůli tomu i do hledáčku policie. Čelil podezření, že za 55 tisíc měsíčně neodvádí žádnou práci. To se ale nakonec neprokázalo.

Další rozruch vyvolalo obsazení Roberta Georgieva do funkce ředitele vnějších a vnitřních vztahů. Jde o bývalého poslaneckého asistenta Davida Ratha (tehdy ČSSD), který za jeho hejtmanské éry zastával také post ředitele krajského úřadu. Rath si odpykává sedmiletý trest za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Na oba případy upozornily Seznam Zprávy.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme