Podnikatel Čadek chtěl podvést Českou poštu. Ve vězení si má odpykat 3,5 roku

Za přípravu podvodného vylákání téměř 23 milionů korun z České pošty si podnikatel Lukáš Čadek odpyká 3,5 roku ve vězení. Pravomocně o tom ve středu rozhodl pražský vrchní soud. Čadek vinu odmítá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Čadkův případ v létě 2015 rozbouřil politickou scénu. Vedl ke sporům uvnitř vládní koalice, která si situace kolem pošty vyjasňovala na předsednictvu Bezpečnostní rady státu. Verdikt je sice pravomocný, proti rozsudku ale může být podán mimořádný opravný prostředek, dovolání k Nejvyššímu soudu.

Korupční kauzu kolem podnikatele Čadka a pošty bude řešit soud

Číst článek

Podnikatel Lukáš Čadek na poštách prodával šicí boxy a drobné hračky a sortiment chtěl rozšířit. Plánoval, že bude nabízet prodej dárkových poukázek, za které by zákazníci dostali drobné výhry. Podle pošty to ale jevilo známky loterie, ke které neměl podnikatel oprávnění, a i proto ze zakázky sešlo.

Čadek mezitím nakoupil zboží za více než 15 milionů korun, které mělo sloužit jako výhra za zakoupení stíracího losu. Šlo hlavně o trička a další textil. Pak podal na poštu trestní oznámení a kvůli obchodnímu sporu po ní požadoval 27 milionů korun.

Podle detektivů si ale důkazy o nároku na peníze vymyslel a falšoval i klíčové e-maily, v kterých se snažil přesvědčit, že pošta uznala svoji chybu.

Soud ho poslal do vězení za to, že plánoval vylákání peněz z pošty a zatajil poště informaci o prodeji zboží, které do údajné loterie nakoupil. Podle spisu si vymyslel legendu o vzniklé škodě z ústní smlouvy, která nebyla splněna. Podle soudu však není pochyb o tom, že žádná smlouva mezi Čadkem a poštou uzavřena nebyla.

Snížení trestu o rok a půl

Čadek původně dostal pět let vězení, nyní mu soud trest o rok a půl zmírnil. Hrozilo mu pět až deset let vězení, což by ale podle soudu bylo nepřiměřeně přísné.

„Jeho jednání bylo zastaveno ve fázi přípravy," vysvětlil předseda odvolacího trestního senátu Miroslav Pavrovský. Zároveň soud Čadkovi zakázal na pět let působit ve statutárním orgánu jakékoliv firmy. 

Na tuto část případu v roce 2015 navázala korupční část. Obžaloba vinila Čadka z korupce, jelikož tvrdil, že po něm chtěl sociální demokrat z Berounska Kamil Choc třímilionový úplatek za urovnání sporu s poštou. V médiích se objevovaly informace, že milion měl jít sociální demokracii a dva miliony tehdejšímu ministrovi vnitra Milanovi Chovancovi (ČSSD). Vyšetřování ale neprokázalo, že Chovanec v případu figuroval.

Čadek byl v této části zproštěn obžaloby. Chocem se ještě bude odvolací soud zabývat, jelikož jeho část případu byla vyloučena k samostatnému projednání. Zatím tak v jeho případě platí pětiměsíční podmínka za šíření pomluvy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme