Ministr vnitra odvolal šéfa České pošty. 'Podniku chybí smysluplná vize,' tvrdí Metnar

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) odvolal ke konci února ředitele České pošty Martina Elkána. Poště podle ministra chybí smysluplná vize fungování podniku. Elkán na postu působil čtyři roky, v České poště pracuje už 22 let.

Praha (Aktualizováno: 20:13 22. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý generální ředitel České pošty Martin Elkán

Bývalý generální ředitel České pošty Martin Elkán | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Dohodli jsme se na ukončení jeho působení ve funkci generálního ředitele České pošty ke konci měsíce února," uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar, který se ve čtvrtek se šéfem České pošty Martinem Elkánem sešel.

Česká pošta

Česká pošta spravuje 3200 poboček, což představuje jednu z nejhustších sítí v Evropě. Podnik zaměstnává přes 31 tisíc zaměstnanců a v roce 2016 vykázal zisk 193 milionů korun při výnosech 19,4 miliardy korun.

„Můžeme potvrdit, že generální ředitel České pošty Martin Elkán po vzájemné dohodě s ministrem vnitra Lubomírem Metnarem končí ke konci února ve své funkci,“ potvrdil Radiožurnálu mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar na místo generálního ředitele vypíše výběrové řízení. Českou poštu zatím povede ředitel divize poštovní provoz a logistika Vít Bukvic, informovala mluvčí ministerstva Hana Malá.

Českou poštu čeká změna fungování

„České poště chybí smysluplná vize fungování podniku, kterou by bylo možné skutečně rozvíjet," podotkl Mentar.

Tento státní podnik, jejímž zřizovatelem je ministerstvo vnitra, musí podle něj mimo jiné zrychlit projekt Pošta Partner, zmodernizovat třídicí uzly či balíková centra, zkvalitnit IT infrastrukturu a zaměřit se více na portfolio služeb, které přinášejí finanční efekty.

Pošta zdražuje doručování listovních zásilek. Doporučený dopis nově vyjde na 44 korun

Číst článek

Projekt Pošta Partner spočívá v převádění některých poštovních poboček z pošty na partnery.

Loni v prosinci pošta uvedla, že počet poštovních poboček převedených na partnery stoupl o 189 na celkových 428. Partnerské pošty tak tvořily zhruba 13 procent pobočkové sítě České pošty.

Čtyři roky v čele pošty

Nové vedení, které vzejde z výběrového řízení, bude mít podle ministra za úkol připravit změnu fungování a rozvoje podniku.

Odvolaný ředitel České pošty Martin Elkán pracuje pro tento státní podnik 22 let, nastoupil tam v roce 1996. Generálním ředitelem se stal v červnu 2014, od dubna byl dočasným generálním ředitelem.

Pod Elkánovým vedením se firma například připravovala na plnou liberalizaci poštovního trhu (od ledna 2013), kdy pošta představila nové portfolio produktů. V průběhu roku získala maximální podíl na trhu doručování tiskových periodik, významně posílila na balíkovém trhu.

Generální ředitelé České pošty od roku 1993

  • Jan Přibyl (leden 1993 - červen 2004; do prosince 1994 pověřen vedením)
  • Karel Kratina (červen 2004 - září 2008)
  • Petr Sedláček (říjen 2008 - prosinec 2009)
  • Marcela Hrdá (leden 2010 - únor 2011)
  • Petr Zatloukal (květen 2011 - březen 2014)
  • Martin Elkán (červen 2014 - únor 2018)

Veronika Šírová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme