Česká pošta musí zaplatit rodině zavražděné pošťačky milion korun

Městský soud v Praze ve středu rozhodl o odškodném v celkové výši jeden milion korun plus výdaje za soudní výlohy. Ty musí Česká pošta vyplatit rodině zavražděné poštovní úřednice. Radka L. se před čtyřmi lety stala obětí loupežné vraždy v pobočce pošty v obci Skřipov na Opavsku. Pozůstalí po obětí, manžel a dva synové, požadovali až deset milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pošta (ilustrační foto) | Foto: Jaroslava Mannová

Soud první instance, Obvodní soud pro Prahu 1, přitom nárok pozůstalých na začátku letošního roku odmítl. Jejich advokát se však odvolal a byl úspěšný. O případu informoval server iDnes.cz.

„Žalovaná organizace, Česká pošta, se zavázala v kolektivní smlouvě se svými zaměstnanci zvyšovat bezpečnost pracovišť a předcházet riziku vzniku vážných zranění. Byla si vědoma, že mezery v zabezpečení jejích poboček na severu Moravy jsou,“ uvedla soudkyně Jitka Denemarková proč rozhodla ve prospěch pozůstalých.

Česká pošta nedostala licenci na dalších pět let. 'Podmínky jsme splnili,' říká mluvčí

Číst článek

Riziko nebezpečí a přepadení totiž bylo v inkriminované době na severu Moravy daleko větší než kdekoliv jinde. V roce 2013, kdy k přepadení pobočky došlo, zaznamenaly úřady na sedmnáct útoků na pošty či jejich pracovníky.

„Šlo o pobočku, kde pracovala jediná pracovnice v malé obci, kde nebyla policejní stanice. Z tohoto pohledu představovala pro útočníka lákavý cíl,“ uvádí rozsudek. Pošta prý jednala v otázce bezpečnosti vědomě nedbale. Pobočka ve Skřipově nedisponovala kamerovým systémem a například tlačítko pro případ orhožení bylo ve výšce dvou metrů.

Vrah a lupič Martin Balhar již sedí od loňského roku ve vězení, kam ho poslal Vrchní soud v Olomouci na devatenáct let. Kromě toho mu stanovil povinnost uhradit rodině zavražděné úřednice odškodnění tři miliony korun.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme