Česká pošta rozprodává majetek. Propouštění bude pokračovat i po mém odstoupení, říká ředitel Knap

Česká pošta pokračuje podle odstupujícího ředitele Romana Knapa v takzvané transformaci tak, aby byla schopná i nadále fungovat v konkurenčním prostředí. Jak vysvětlil serveru iROZHLAS.cz, dochází k rozprodávání přebytečných budov a pokračuje i postupné propouštění zaměstnanců. Těch ve firmě měsíčně ubývá asi stovka. Aktuálně ve firmě pracuje přibližně 26 tisíc lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní pošta, Jindřišská ulice

Hala v centrální budově České pošty na Jindřišské ulici v Praze. Ta by mohla zůstat poště i po odprodeji budovy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Česká pošta má připravený projekt transformace. Základní obrysy, strategie, přesný návrh legislativních změn poštovního zákona, které jsou potřeba, aby bylo zajištěno správné a spravedlivé financování služeb, které Česká pošta zajišťuje a přináší, změnu vyhlášky Českého telekomunikačního úřadu, popřípadě nařízení vlády tak, aby to konečně mohlo začít normálně fungovat. Tato změna musí přijít a tento proces se musí nastartovat,“ popsal výhled do budoucna v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz odstupující ředitel České pošty Roman Knap.

Odvolání vnímám jako politickou hrátku. Neutíkám, říká generální ředitel České pošty Knap

Číst článek

Podle něj je aktuální dohoda s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) taková, že právě dosluhující ředitel transformaci zahájí.

„Zároveň jsme se s panem ministrem domluvili, že bude plynulé předání kompletní agendy, která rozhodně není jednoduchá. Takže dokud to nebude předáno mému nástupci, tak moje mise na České poště nekončí,“ doplnil.

Jeho agenda má mimo jiné obnášet třeba i takzvaný proces notifikace u Evropské komise, aby Česká pošta mohla od státu zpět získat 6,5 miliardy korun dlužné částky.

„Až pošta tyto své peníze dostane a splatí své závazky, tak bude naprosto nezadluženou firmou. Nebude jediná koruna externího financování,“ tvrdí ředitel Knap.

Propouštění

Pošta přesto i nadále hledá úspory. Jak ředitel vysvětlil, čeká ji totiž v následujících dvou letech výpadek v příjmu v řádech miliard korun.

Šéf České pošty Knap po čtyřech letech končí, z čela podniku odejde na konci září

Číst článek

„Příští rok vejde v platnost takzvaný zákon DEPO, jehož součástí je zákon o elektronické komunikaci. A všem, kteří mají IČO – tedy podnikatelům, spolkům – budou zřízeny datové schránky. Těch bude více než dva miliony. Pro Českou poštu to znamená výpadek ve výnosech více než dvě miliardy korun,“ vysvětluje Knap s tím, že poště tímto vypadne největší položka na příjmové straně rozpočtu, který je právě na ziscích z doručování listovních zásilek založený.

„Když to řeknu hodně zjednodušeně, Česká pošta bude nosit výrazně méně pošty. A tomu musíme přizpůsobit zaměstnaneckou strukturu,“ doplnil.

Podle něj by se do konce roku mělo jednat o zhruba 700 propuštěných zaměstnanců a o tisíce lidí celkově. Aktuální trend tomu podle ředitele už odpovídá. Českou poštu měsíčně opouští přibližně stovka lidí.

Na @Česká pošta, s.p. míří další žaloby od zaměstnanců. Pošta totiž navzdory rozhodnutím soudů zaměstnancům nerovné mzdy nedorovnala a trvá na tom, že dorovnávat mzdy na pražskou úroveň nemusí. Více se dočtete ve #vyberzmedii , který sestavil @Radiožurnál
irozhlas.cz/zpravy-domov/c…

07:06 – 20. 06. 2022

3 9

„Využíváme přirozené odchody, respektive zaměstnanci, kteří odcházejí z jedné části firmy, mohou přejít do jiné části firmy, pozorujeme třeba nárůst v balíkových službách,“ popsal možnosti řešení personální situace Knap.

Podle něj je důležité změnit celý systém fungování pošty. „Propočítáváme různé varianty sítě, nemůžeme ji zrušit. Musíme být schopní doručovat každý den na každou adresu, doručujeme důchody, máme i další smluvní vztahy, které se netýkají datových schránek. Takže my síť musíme přenastavit a výrazně omezit,“ popisuje záměr s tím, že se to ale neobejde bez „radikálního řezu z pohledu struktury zaměstnanců“.

Prodej budov

Česká pošta také postupně rozprodává některé své historické budovy v krajských a okresních městech a stěhuje se do skromnějších prostor.

Podle ředitele Knapa je důvodů hned několik. Jednak pošta nezvládá historické budovy udržovat a platit v nich třeba i vysoké účty za energie a vytápění. Zároveň je neumí v současnosti už celé využívat, protože stále ubývá lidí, kteří vyřizují své záležitosti přímo na přepážkách.

Naposledy se státní firmě povedlo prodat na jaře dvě budovy v Praze, jejich odprodej firma avizovala na podzim 2021.

Podepisování přes internet se odkládá, úřady nepřipravily aplikaci

Číst článek

Jako první prodala Česká pošta v březnu budovu pobočky v Plzeňské ulici a to asi za 185 milionů korun firmě P Operations, která se zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Nadále funguje pobočka pošty v Preslově ulici na pražském Smíchově, využívané prostory si nově pošta pronajímá. Celou budovu státní firma prodala v polovině dubna za 168 milionů korun firmě Guard House, která se také zabývá pronájmem nemovitostí.

Z větších akvizic nabízí Česká pošta dále na prodej třeba i budovu v Pardubicích za 85,5 milionu korun nebo historickou budovu pošty v Opavě za 32,2 milionu korun.

V minulosti se jí už povedlo prodat třeba areál bývalého kláštera sv. Gabriela na pražském Smíchově za 353 milionů korun, budovu v pražské Opletalově ulici za 133 milionů korun nebo brněnskou pobočku u hlavního nádraží, kterou mají aktuálně podle obchodního rejstříku ve vlastnictví České dráhy.

„Česká pošta se musí změnit v klasickou logistickou firmu, včetně toho, jak mají vypadat kanceláře, počet zaměstnanců a podobně. Nemá smysl využívat reprezentativní paláce a hrát si na velký, nesmrtelný úřad.“

Roman Knap (odstupující ředitel České pošty)

Otazník stále visí nad prodejem významné části historické centrální budovy České pošty v Jindřišské ulici v Praze. I když je pošta podle ředitele Knapa odhodlaná tento krok učinit, je celá věc teprve v začátcích.

„Zažádali jsme ministerstvo vnitra o vyjmutí této budovy z určeného majetku. To je první krok, abychom vůbec s budovou mohli nakládat, tedy i zahájit první kroky k prodeji. Ještě nebyl dokončen ani odhad ceny budovy jako nezbytná součást toho procesu. Vleče se to,“ popsal ředitel.

Doplnil, že až poté bude budova prodávána formou otevřené aukce, tedy nejvyšší nabídce. Konkrétní forma, jak by centrální pošta dále fungovala a jestli by si firma ponechala alespoň historickou halu se vstupem právě z Jindřišské ulice, je podle Knapa zatím stále v jednání.

Česká pošta nabízí dvě pražské budovy k odkupu. Pokračuje tak v optimalizaci svého majetku a nabízí další dvě budovy, které jí patří. Jedná se o budovu v Preslově ulici a o objekt bývalé mezinárodní pošty na Plzeňské ulici.
Více: ceskaposta.cz/-/ceska-posta-…

15:32 – 18. 11. 2021

1

Česká pošta hospodaří v posledních letech v červených číslech. Jak serveru iROZHLAS.cz řekl ředitel pošty Roman Knap, situace se výrazně zhoršila v době koronaviru, kdy lidé začali i s úřady více komunikovat elektronickou formou a přestali využívat třeba klasické přepážky.

Za loňský rok pošta hospodařila se ztrátou téměř 900 milionů korun, což je o asi půl miliardy lepší výsledek, než předchozí rok. To ztráta činila asi 1,356 miliardy korun s daní. Podle vedení firmy způsobují finanční problémy České pošty nezaplacená úhrada státu za objednané základní služby – právě zmíněných šest miliard korun.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme