Mezi svátky se do datových schránek nepřihlásíte. Pošta je kvůli úpravám na čtyři dny odstaví

Lidé by se měli připravit na to, že se mezi svátky nepřihlásí do datových schránek. Česká pošta je kvůli technickým úpravám vyřadí z provozu na čtyři dny, tedy na nejdelší dobu v historii. Odstávka začne v pátek 29. prosince ve čtyři hodiny odpoledne a potrvá až do 2. ledna.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (ilustrační foto)

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Lidem nepůjde třeba podat žádost o výpis z rejstříku trestů, uveřejňovat dokumenty v registru smluv nebo podávat formuláře úřadům státní správy, jako je třeba finanční správa nebo Česká správa sociálního zabezpečení. Fungovat tedy nebude ani služba Czechpoint, a to na žádné z víc než sedmi tisíc poboček.

Český rozhlas testoval doručování zásilek před Vánocemi. Pošta dodala včas jen polovinu

Číst článek

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka je výluka nezbytná, protože úřad přechází na nový systém. „Je to z toho důvodu, aby datové schránky fungovaly tak, jak mají. Každý systém občas potřebuje nějakou změnu, nějakou revizi. Proto jsme již dopředu avizovali, že tato nejdelší odstávka proběhne tak, aby lidé, kteří potřebují komunikovat prostřednictvím schránky například s úřady, se na odstávku mohli připravit,“ uvedl Radiožurnálu Vitík.

Česká pošta odstávku oznámila s předstihem, aby si lidé stihli všechno zařídit včas. Pokud ale nastane mimořádná situace a bude nutné s úřadem něco vyřešit, má pošta podle Vitíka záložní možnost. „Lidé mohou použít e-mail, který je opatřen uznávaným elektronickým podpisem a ten odeslat na elektronickou podatelnu toho konkrétního úřadu,“ dodal mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Obliba datových schránek roste

V současné době funguje zhruba 850 tisíc datových schránek a většina z nich je povinná podle zákona. Podle České pošty ale obliba schránek roste a pořizují si je i ti, kteří je povinně mít nemusejí. Díky tomu stoupá počet zpráv, které si lidé přes datové schránky pošlou. Zatímco v roce 2012 to bylo zhruba 46 milionů zpráv, letos už to byl podle pošty víc než dvojnásobek.

Pošta nestíhá doručovat. 'Na Vánoce se ale nemůžeme připravit lépe,' hájí se státní podnik

Číst článek

Schránky fungují od roku 2009, odstávek mají za dobu své existence několik. Pokaždé šlo hlavně o pravidelnou údržbu. Česká pošta proto datové schránky vyřadila z provozu jen na pár hodin a přes noc, kdy systém není tak vytížený. Třeba od deseti večer do šesti ráno. Poslední výluka byla na začátku prosince, sice odpoledne, ale zato jen na dvě a půl hodiny.

Kdo se obává, že by mohl datovou schránku potřebovat právě ve chvíli, kdy bude odstávka, je dobré podívat se na web datoveschranky.info, kde lidé najdou v záložce Důležité informace odkaz na harmonogram výluk.

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme