Až třetina zaměstnanců České pošty podle odborů vstoupila do třídenní stávky. V praxi se neprojevila

Dvě menší odborové organizace České pošty vyhlásily od středy třídenní stávku. Zhruba devět tisíc zaměstnanců má podle odborářů pracovat pomaleji a tím upozornit na údajné porušování bezpečnosti práce. Stávka má mít formu zpomalování práce. Podle vedení pošty všechny pobočky i další provozy v současnosti fungují bez omezení a stávka se v praxi neprojevila.

Praha (Aktualizováno: 14:03 29. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle vedení České pošty se stávka zatím v praxi neprojevila a provoz funguje bez omezení | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Podle aktuálních informací, které ze středečního rána mám, se v logistické ani v pobočkové části nikdo ke stávce nepřipojil. Z našeho pohledu tak žádná stávka není,“ řekl Radiožurnálu mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Česká pošta se rozparceluje do podniků. Interní dokument ukazuje plány vedení

Číst článek

Odboráři během dopoledne podle předsedy NOS ČP Filipa Janovského obdrželi od zaměstnanců několik set podnětů ohledně špatných pracovních podmínek a porušování pravidel ochrany zdraví a bezpečnosti při práci. Přes víkend je chtějí vyhodnotit a informovat zaměstnance a veřejnost.

Podle Janovského jsou účastníky stávky převážně provozní zaměstnanci, třídiči, zázemí pošt a dep, doručovatelé, pracovníci přepážek a řidiči. Stávkující se řídí podle desatera, které odbory zveřejnily na webu http://www.postovnitrubka.cz. Mezi pravidla patří mimo jiné, aby pošťáci nechodili do práce před začátkem pracovní doby a nepřetahovali ji, aby dodržovali všechny nařízené pracovní postupy, uzpůsobili pracovní tempo, například aby nechodili rychle, nepřebírali zásilky neplnící základní podmínky, zejména hmotnostní limity, pečlivě kontrolovali doklady zákazníků před výdejem zásilek a podobně.

Česká pošta funguje ve standardním režimu a pobočky ČP jsou dnes otevřeny podle běžné otevírací doby. Práce při třídění a doručování zásilek také běží jako obvykle.
Více: ceskaposta.cz/-/ceska-posta-…

09:34 – 29. 09. 2021

Odboráři v srpnu iniciovali jednání s vedením podniku kvůli údajnému přetěžování pošťáků a porušování pravidel bezpečnosti práce. Vedení slíbilo zřídit pracovní skupinu, která by konkrétní případy prošetřila. Zároveň ale vydalo prohlášení, že podle výsledků opakovaných kontrol k porušování předpisů na poštách nedochází. Odbory proto stávku potvrdily a oznámily vytvoření vlastní kontrolní skupiny.

Vedení pošty je podle Vitíka připraveno na společné jednání. Na dřívějších dohodách, že je Česká pošta připravena se podílet spolu s odbory na řešení konkrétních oznámení na dodržování bezpečnosti práce, se nic nemění.

Česká pošta zaměstnává 27 000 lidí a provozuje 3200 poboček. Podnik je od roku 2018 ve ztrátě. Odboráři pošty naposledy stávkovali před pěti lety za vyšší mzdy.

Vendula Vrbová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme