Česká republika a Bahamy navázaly diplomatické styky

Česká republika navázala diplomatické styky s Bahamami. Právě tam už několik let žije obviněný podnikatel Viktor Kožený. Dohoda o právní pomoci a vydávání občanů mezi oběma zeměmi by mohla vyšetřovatelům kauzy vytunelovaných Harvardských fondů pomoci: mohli by předvolat Koženého k výslechům do Česka. Má to však háček: Bahamy zpravidla osoby nevydávají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Kožený u svého pracovního stolu

Viktor Kožený u svého pracovního stolu | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Viktor Kožený je v České republice stíhán za rozsáhlé podvody. České justici se ho stále nedaří dostat z Baham do vlasti. Naše země zkoušela různé možnosti, například žádala o vydání na základě smlouvy z roku 1925 o vydávání zločinců, která platila pro britské kolonie.

Pokud by po navázání diplomatických styků podepsala Česká republika s Bahamami ještě dohodu o právní pomoci a vydávání občanů, jistá naděje by justici svitla. Vyšetřovatelé by totiž mohli Koženého předvolat k výslechu do Česka. Jenomže obviněný se mezi tím může přesunout do jiné země.

Například do nedalekého Belize, které stíhané osoby nevydává. Tam už je také bývalý předseda Harvardského průmyslového holdingu Boris Vostrý, který je stíhán společně s Koženým.

Českou republiku teď s Bahamami čeká vyjednávání o uzavření dohody o vydávání občanů. Jestli se to povede není vůbec jisté, potvrdil Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Jak zdůraznil, jde o velmi komplikovaný proces, který potrvá zřejmě ještě dost dlouho - řadu měsíců, spíše ale několik let.

"Uzavírání smlouvy o vydávání občanů je velmi složitý proces. Není vůbec jednoduché s jednotlivými státy takovou smlouvu vyjednat. Situace mezi Českou republikou a Bahamami je v jednání. Žádný posun znatelný není," doplnil Dimun.

Helena Šulcová, Vít Dvořák, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme