Česká republika bude mít národní databázi DNA

Na přelomu roku by u nás měla začít fungovat Národní databáze DNA. Na pražském semináři věnovaném tomuto tématu to řekl ředitel Kriminalistického ústavu Jan Hlaváček. Podle něj půjde o skutečnou revoluci v objasňování trestných činů. Databáze policistům umožní identifikovat pachatele na základě vzorků kyseliny DNA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ty lze získat i z velmi nepatrných biologických stop - nejen z krve nebo moči, ale také například z vlasů nebo slin. Pomocí databáze bude možné určit, zda se vzorky DNA pachatele shodují s těmi, které byly zajištěny na místě činu. Podle Daniela Vaňka z oddělení genetiky Kriminalistického ústavu bude tímto způsobem možné pachatele před soudem zcela jednoznačně usvědčit. "Za deset let praxe jsem zpracoval možná přes tisíc případů a stovky byly závažný, kdy to bylo jediným důkazem, a nesetkal jsem se s tím, kdy by jim to nestačilo jako jediný důkaz."

Česká republika je první zemí postkomunistického bloku, která bude mít svou národní databázi DNA. Její zavedení u nás umožní speciální počítačový systém, který by měla našim kriminalistům poskytnout americká FBI.

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme