Česká republika bude mít národní databázi DNA

Na přelomu roku by u nás měla začít fungovat Národní databáze DNA. Na pražském semináři věnovaném tomuto tématu to řekl ředitel Kriminalistického ústavu Jan Hlaváček. Podle něj půjde o skutečnou revoluci v objasňování trestných činů. Databáze policistům umožní identifikovat pachatele na základě vzorků kyseliny DNA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ty lze získat i z velmi nepatrných biologických stop - nejen z krve nebo moči, ale také například z vlasů nebo slin. Pomocí databáze bude možné určit, zda se vzorky DNA pachatele shodují s těmi, které byly zajištěny na místě činu. Podle Daniela Vaňka z oddělení genetiky Kriminalistického ústavu bude tímto způsobem možné pachatele před soudem zcela jednoznačně usvědčit. "Za deset let praxe jsem zpracoval možná přes tisíc případů a stovky byly závažný, kdy to bylo jediným důkazem, a nesetkal jsem se s tím, kdy by jim to nestačilo jako jediný důkaz."

Česká republika je první zemí postkomunistického bloku, která bude mít svou národní databázi DNA. Její zavedení u nás umožní speciální počítačový systém, který by měla našim kriminalistům poskytnout americká FBI.

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme