Česká republika je podle Hnutí Duha popelnicí Evropy

Ekologičtí aktivisté dnes přivezli ministrovi životního prostředí Liboru Ambrozkovi před jeho úřad odpadky zabalené jako vánoční dárky. Chtějí tak přimět ministerstvo, aby přijalo opatření proti spalování odpadu ze zahraničí v českých spalovnách. Ministerstvo tvrzení ekologů odmítá, odpadky se k nám prý nedovážejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spalovna Malešice | Foto: Jan Rosenauer

"Chceme ministerstvo upozornit na to, že ho už více než tři roky žádáme o jasný výklad, zda spalovny mohou či nemohou dovážet odpadky ke spálení do České republiky. My si myslíme, že nemohou," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu o cíli protestu odpadový expert Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Z republiky žádná popelnice Evropy není, zdůrazňuje naopak mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Věc je podle ní jasná, dovoz povolen není a úřad také zatím všechny žádosti tuzemských spaloven zamítl. Obdobně bude postupovat i v dalších případech.

"Dovoz komunálního odpadu za účelem odstranění je do České republiky zakázán. Ministerstvo životního prostředí posuzovalo v posledních letech šest žádostí. Z toho čtyři už zamítlo. Další dvě se v tuto chvíli už posuzují," potvrdila Šůlová.

Podle informací Českého rozhlasu jde o žádosti spaloven v Liberci a pražských Malešicích. Podle ekologů chtějí u nás ročně likvidovat sto tisíc tun cizího odpadu.

Jana Zemanová, Lenka Rákosová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme