Česká republika je pro cizince stále lákavější

V České republice stále přibývá cizinců. Ke konci loňského roku jich v zemi legálně žilo více než 254 tisíc. Většina z nich k nám přichází hlavně za prací, počet lidí, kteří v Česku žádají o azyl, se postupně snižuje. Loni se sešlo zhruba pět a půl tisíce žádostí, tedy o polovinu méně než v roce předešlém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

občanský průkaz | Foto: Archiv ČRo

Podle ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáše Haišmana stejný trend vykazují i ostatní státy.

Česká republika byla v letech 1992 až 2002 zemí s nejrychlejším nárůstem počtu cizinců na světě. Vyplývá to ze statistik OECD. Cizinců u nás ale přibývá i dnes. Nejčastěji si Česko k dlouhodobému pobytu vybírají Ukrajinci, Slováci, Vietnamci a Rusové.

Ti k nám podle ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáše Haišmana míří hlavně za prací: "V padesáti šesti procentech to bylo zaměstnání, ve dvaceti dvou procentech podnikání či účast v právnické osobě. Výrazná je i složka sloučení rodiny, obvykle chápaná jako humanitární koncept."

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme