Česká republika je pro cizince stále lákavější

V České republice stále přibývá cizinců. Ke konci loňského roku jich v zemi legálně žilo více než 254 tisíc. Většina z nich k nám přichází hlavně za prací, počet lidí, kteří v Česku žádají o azyl, se postupně snižuje. Loni se sešlo zhruba pět a půl tisíce žádostí, tedy o polovinu méně než v roce předešlém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

občanský průkaz | Foto: Archiv ČRo

Podle ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáše Haišmana stejný trend vykazují i ostatní státy.

Česká republika byla v letech 1992 až 2002 zemí s nejrychlejším nárůstem počtu cizinců na světě. Vyplývá to ze statistik OECD. Cizinců u nás ale přibývá i dnes. Nejčastěji si Česko k dlouhodobému pobytu vybírají Ukrajinci, Slováci, Vietnamci a Rusové.

Ti k nám podle ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáše Haišmana míří hlavně za prací: "V padesáti šesti procentech to bylo zaměstnání, ve dvaceti dvou procentech podnikání či účast v právnické osobě. Výrazná je i složka sloučení rodiny, obvykle chápaná jako humanitární koncept."

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme