Česká republika má novou vládu

Česká republika má novou vládu. Prezident Václav Havel jmenoval na Pražském hradě členy koaličního kabinetu premiéra Vladimíra Špidly. Vládu, která vystřídá jednobarevný kabinet ČSSD premiéra Miloše Zemana, vytvořili sociální demokraté společně s lidovci a unionisty. Šestnáct nových členů vlády složilo do rukou prezidenta slavnostní slib věrnosti České republice a odpovědnosti vůči svému úřadu. Kabinet se poté sešel na první schůzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Foto: Michal Doležal

Nově jmenovaní členové vlády se po jmenování vypravili do Lán na Rakovnicku, aby k hrobu prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka položili kytici. Večer pak vláda na svém prvním zasedání jmenovala do funkce vedoucího Úřad vlády Janu Gavlasovou, která tak nahradí Karla Březinu.

Kabinet také schválil změnu jednacího řádu a postup přípravy vládního prohlášení. Definitivní verze by měla být hotova do konce července, kdy ji kabinet předá Sněmovně jako podklad k hlasování o důvěře. Prohlášení bude vycházet ze zásad dohodnutých při koaličních jednáních. "Programové prohlášení, které jsme uzavřeli s Koalicí, je rámcového charakteru a nyní ho musíme rozpracovat podrobněji do podoby programového prohlášení vlády," potvrdila Radiožurnálu ministryně zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD Marie Součková.

Rozsah by neměl podle premiéra Vladimíra Špidly přesáhnout 50 stran, z nichž každý resort bude mít k dispozici tři. Stálým členem předsednictva vlády bude kromě předsedy a místopředsedů také ministr financí. Prvním místopředsedou bude šéf resortu vnitra Stanislav Gross.

Václav Havel se členy vlády | Foto: Stanislav Peška

Vladimír Špidla, kterého Václav Havel jmenoval už v pátek, se domnívá, že dosavadní spolupráce vládních stran dokazuje, že půjde o vládu stabilní, která zvládne překonat programové rozdíly. "Jednání, která proběhla, byla těžká, ale řekl bych, že jsou velmi dobrým příznakem pro budoucnost. Pokud vláda získá souhlas se svým vládním prohlášením, tak jsem přesvědčen, že to bude jedna z nejpevnějších vlád, která byla v České republice," uvedl premiér.

Radiožurnálu Špidla nastínil, co všechno chtějí dosáhnout například v oblasti daní: "V prvé řadě se v České republice zahájí celková dosti důsledná koncepce konsolidace veřejných rozpočtů. Tomu samozřejmě budou přizpůsobovány daňové systémy, které teď budeme velmi podrobně posuzovat zjednodušovat je a bude se pohybovat s různými daňovými sazbami protichůdným směrem tak, aby daňová kvóta zůstala zachována."

Za sociální demokracii ve vládě zasedl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, ministryně zdravotnictví Marie Součková, ministr obchodu a průmyslu Jiří Rusnok, ministr financí Bohuslav Sobotka, ministr vnitra a zároveň vicepremiér Stanislav Gross, ministr obrany Jaroslav Tvrdík, ministr spravedlnosti a vicepremiér pro legislativu Pavel Rychetský, ministryně školství Petra Buzková, ministr zemědělství Jaroslav Palas a ministrem kultury zůstal Pavel Dostál.

Zbylých šest křesel obsadili lidovci a unionisté. Milan Šimonovský jako ministr dopravy, ministr životního prostředí Libor Ambrozek, ministr zahraničí a zároveň vicepremiér Cyril Svoboda, vicepremiérem vědy a výzkumu a pro lidské zdroje je unionista Petr Mareš, ministrem pro místní rozvoj Pavel Němec a křeslo ministr bez portfeje obsadil Vladimír Mlynář, který po změně kompetenčního zákona povede nové ministerstvo informačních a komunikačních technologií.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme