Česká republika na oplátku vyhostí ukrajinské diplomaty

České ministerstvo zahraničí chystá vyhoštění ukrajinských diplomatů. Podle českého šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga je to reakce na nedávné vyhoštění dvou českých diplomatů z Kyjeva. Dodal, že Praha učiní tento krok diskrétně a bez zbytečné publicity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí ČR | Foto: Jan Rosenauer

Karel Schwarzenberg si také myslí, že šlo o připravenou akci, která souvisí s tím, že Praha nedávno udělila azyl bývalému ukrajinskému ministrovi Bohdanu Danylyšynovi, jehož stíhají ukrajinské úřady. Souvislost s kauzou Ukrajina odmítla.

Čeští diplomaté, kteří už opustili Ukrajinu, měli podle ukrajinských zdrojů shromažďovat informace týkající se leteckých technologií. Jakoukoliv špionáž ale Karel Schwarzenberg odmítá.

Kyjev označil záměr Česka odpovědět na vyhoštění stejným krokem za „absolutně neadekvátní“. V diplomacii je vyhoštění diplomata považováno za velmi vážné rozhodnutí a vzájemné vztahy vyostřuje.

Zdenka Turková, Jana Zemanová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme