Česká republika navázala diplomatické styky s Tuvalu

Česká republika navázala diplomatické styky s jednou z nejmenších zemí světa, s Tuvalu, malým ostrovním státem v jihozápadní části Tichého oceánu. Stalo se tak v newyorském sídle OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Obyvatelé malého korálového souostroví, království Tuvalu, proslulí vydáváním známek, mají v OSN jako každý člen světové organizace jeden hlas a i o ten Česko usiluje při získávání příznivců své kandidatury na nestálého člena Rady bezpečnosti OSN na roky 2008 a 2009.

Na základě rozhodnutí vlád obou zemí se v New Yorku sešel český velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček se svým tuvalským protějškem a prvním diplomatickým jednáním zpečetili nové spojenectví.

Pro Tuvalu, kde žije asi šestnáct tisíc obyvatel a jehož největší ostrov má pět kilometrů čtverečních, jsme téměř mocností. Těmto Polynésanům, kteří získali nezávislost v roce 1978, patří pět korálových atolů a čtyři skalnaté ostrovy. Hlavou státu je britská královna.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme