Česká republika navázala diplomatické styky s Tuvalu

Česká republika navázala diplomatické styky s jednou z nejmenších zemí světa, s Tuvalu, malým ostrovním státem v jihozápadní části Tichého oceánu. Stalo se tak v newyorském sídle OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Obyvatelé malého korálového souostroví, království Tuvalu, proslulí vydáváním známek, mají v OSN jako každý člen světové organizace jeden hlas a i o ten Česko usiluje při získávání příznivců své kandidatury na nestálého člena Rady bezpečnosti OSN na roky 2008 a 2009.

Na základě rozhodnutí vlád obou zemí se v New Yorku sešel český velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček se svým tuvalským protějškem a prvním diplomatickým jednáním zpečetili nové spojenectví.

Pro Tuvalu, kde žije asi šestnáct tisíc obyvatel a jehož největší ostrov má pět kilometrů čtverečních, jsme téměř mocností. Těmto Polynésanům, kteří získali nezávislost v roce 1978, patří pět korálových atolů a čtyři skalnaté ostrovy. Hlavou státu je britská královna.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme