Česká republika pod veterinárním dohledem

Od půlnoci začala na letišti Ruzyně platit přísnější opatření proti zavlečení epidemie slintavky a kulhavky na území České republiky. Povinnou dezinfekcí musí projít cestující ze všech zemí Evropské unie a Polska, kterým kontrola odebere také potraviny živočišného původu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze stejných států se nesmí dovážet a přes naše území přepravovat živí sudokopytníci, zejména skot, prasata, ovce a kozy. Zákaz platí i pro dovoz masa, tepelně neopracovaných masných a mléčných výrobků a mléka a také pro ostatní živočišné produkty ze zvířat vnímavých na kulhavku a slintavku. Po dořešení technických podmínek budou přísná hygienická opatření zavedena i na hraničních přechodem s Polskem, Rakouskem a Německem. Podle Státní veterinární správy by k tomu mělo dojít nejpozději do čtvrtka.

Okamžitě realizovat veškerá opatření není Josefa Holejšovského technicky možné, protože Česká republika má 220 hraničních přechodů.

Důvodem opatření v ČR je podezření na výskyt slintavky a kulhavky v německém Dolním Sasku. Přísnější dezinfekce se zaměří na všechny používané vstupy do České republiky. Od dnešního dne také zakázalo Ministerstvo zemědělství do České republiky dovážet a přes její území přepravovat živé sudokopytníky, zejména skot, prasata, ovce a kozy, a to ze všech zemí unie a Polska.

Podle Zdeňka Králíka, vedoucího krajského oddělení Státní veterinární správy v Olomouci, bude na hranicích s Rakouskem, Německem a Polskem prováděna důsledná desinfekce aut a osob vstupujících na české území a budou jim také odebírány všechny potraviny živočišného původu.

Opatření na hranicích popsala Českému rozhlasu tisková mluvčí celní správy Plzeň Jitka Blahutová: Konfiskované potraviny budou ukládány do instalovaných nádob v celním protoru, Obce, na jejichž území se nachází hraniční přechod, budou zajišťovat odvoz potravin k zneškodnění. Od čtvrtka budou na hraničních přechodech inslalovány dezinfekční rohože v místech vstupu automobilů a také rohože na dezinfekci obuvi cestujících. Veterinární správa zajišťuje instalaci rohoží a informace pro cestující o zákazu dovozu potravin a povinnost je odevzdat do instalovaných nádob. Celníci a cizinecká policie bude kontrolovat dodržování uvedených opatření.

Na českých letištích musí cestující ze zemí Evropské unie a Polska absolvovat proceduru čištění obuvi na desinfekčních rohožích, při celní kontrole musí odevzdat všechny potraviny vyjmenované v nařízení do košů, které jsou tam připraveny. Tyto potraviny jsou likvidovány v nemocnici Na Bulovce. Českému rozhlasu 1 to vysvětlila mluvčí České správy letišť Vlasta Pallová.

Cestující po železnici se zatím v naší republice nesetkají s žádnými bezpečnostními opatřeními proti nákaze slintavkou a kulhavkou. Podle mluvčí Českých drah Martiny Rouskové se opatření na železnici teprve chystají. Ministerstvo zemědělství drahám ukládá zajišťovat neškodné odstraňování zbytků jídel. Dráhy proto navázali kontakt s přílušnými veterinárními správami. Na železničních hraničních přechodech čekají cestující desinfekční rohože.

Veškerá opatření, které stát proti možnému zavlečení slintavky a kulhavky na své území dělá, jsou jen preventivní. Dezinfekční rozhože na letištích a hraničních přechodech ani odběr masných výrobků cestujícím nezaručuje stoprocentní jistotu, že se České republice epidemie vyhne. Českému rozhlasu to potvrdil Vladimír Janík z Okresní veterinární správy v Břeclavi. je to totiž nákaza, která se šíří i vzduchem a opatření se provádějí proto, aby se vstup nákazy do republiky minimalizoval.

Přijatá opatření podle Holejšovského stejně zcela nezaručí, že se tato nemoc v České republice nevyskytne. Jsou to maximální opatření, která lze přijmut, a teprve život ukáže, zda to stačí.

Josef Holejšovský Českému rozhlasu prozradil, že opatření budou daňové poplatníky stát řádově desítky miliónů. Jsme ale nuceni je přijmout, protože případné zavlečení nákazy do České republiky by nás stálo stovky miliard.

V Mikulově veterináři spolu s celníky připraví pět rohoží. Dvě pro osobní automobily a autobusy, tři pro nákladní automobily. Vladimír Janík z Okresní veterinární správy v Břeclavi řekl Českému rozhlasu, že náklady bude hradit Okresní veterinární správa v Břeclavi. Náklady včetně použitého dezinfekčního prostředku půjdou jen na hraničním přechodu v Mikulově do statisíců.

Odpoledne se kvůli dohodnutí opatření schází krizový štáb děčínského okresu. Bude se zabývat společným postupem při zavádění ochranných opatření, která přijala Ústřední nákazová komise. Podle přednosty okresního úřadu Jiřího Benedikta se schůzky vedle veterinářů zúčastní zástupci celní správy pohraniční policie a dalšáích orgánů. Na Děčínsku jsou totiž vedle 5 silničních, 2 železniční a jeden říční hraniční přechod s Německem. Kromě toho mezi oběma zeměmi funguje v regionu 13 hraničních turistických stezek. Jaký režim zde v době zpřísněných optaření kvůli nebezpečí slintavky a kulhavky bude panovat, na tom se mají podle šéfa Milana Babičíka dohodnout i jednotlivé složky severočeské cizinecké policie.

Na hraničních přechodech na Mostecku už byly rozmístěny dezinfekční rohože. Ode dneška po nich musí přejít návštěvníci z Německa, kteří využívají pro překročení hranice s Českou republikou pěší turistické stezky. O rozmístění rohoží rozhodl krizový štáb v souvislosti s podezřením na výskyt slintavky a kulhavky v německém Dolním Sasku. Dezinfikovat osoby a automobily v souladu s nařízením Státní veterinární správy začnou na hraničních přechodech na severu Čech zítra. Původní termín tak splní s dvacetičtyřhodinovým předstihem.

Slintavkou a kulhavkou jsou ohrožena i zvířata v zoologických zahradách. Protože nákazu mohou přenášet i ptáci nebo vítr, zavedená opatření jsou jen preventivní. V ZOO ve Dvoře Králové nad Labem musí návštěvníci projít přes dezinfekční rohože. Podle ředitelky ZOO Dany Holečkové by celou situaci nevyřešilo uzavření zahrady, ale vakcinace. U nás se už deset let neprovádí a zatím se o ní neuvažuje, tato možnost ale stále není zatracena.

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr, Josef Suk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme