Česká republika prakticky ukončila kapitolu zemědělství

Česká republika prakticky ukončila vstupní rozhovory s Evropskou unií o zemědělství. Praha přistoupila na kompromisní návrh předsednické země Unie Dánska ohledně kvót na množství krav chovaných na maso. Výměnou chce další jednání o finančních otázkách vstupu. Na pátečním summitu v Kodani tak budou čeští zástupci jednat pouze o penězích na rozšíření včetně zemědělských dotací. Špidlův kabinet údajně žádá o více než dvojnásobek toho, co jí zatím Dánsko navrhuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kráva na pastvě | Foto: Jan Rosenauer

Dánská vláda navrhla pro Česko kompenzace ve výši 185 miliónu eur pro první tři roky členství. Praha chce ale 390 miliónů. Jiné země jako Polsko a Malta žádají ještě víc, což rozčiluje dánskou vládu, která zatím o penězích navíc jednala bez mandátu od celé Evropské unie. Státní tajemník Pavel Telička si však nemyslí, že Praha své požadavky přehání: "Mohu hovořit za Českou republiku. Nemyslím si, že naše požadavky byly nadsazené a zovu se ukazuje, že nadsazenost požadavků není cesta, jakou se má jít."

Diplomatický maraton rozhovorů o podmínkách vstupu Česka do Unie dnes bude pokračovat v Berlíně, kde se má jednat o dopravě - především o problému tzv. kabotáže - pětiletém přechodném období po vstupu do Unie. Podle Německa mělo být omezeno právo českých dopravců podnikat na vnitrostátním trhu patnáctky - což se česká strana snaží změnit.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme