Česká republika se druhý den loučí s Václavem Havlem

Prezidenta Václava Havla uctily i dnes státní úřady vyvěšením černých vlajek na půl žerdi, také dnes se s ním lidé loučí na Pražském hradě. Až do osmi večer bude rakev s jeho tělem vystavena na katafalku uprostřed Vladislavského sálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí se loučí s Václavem Havlem ve Vladislavském sále | Zdroj: Reuters

Zavřena je řada galerií a divadelní soubory mění svůj program. Firmy ruší naplánované vánoční večírky, v některých školách se děti zase musely rozloučit se školní besídkou.

Provoz omezí sázkové kanceláře a kasina. Naopak pokračovat bude hokejová extraliga.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak budou dnešní pietní vzpomínky vypadat zjišťovala Lenka Šumová

V řadě měst po celé republice budou zádušní mše, například v Litoměřicích, Olomouci nebo v Ostravě. V Praze bude zádušní mše v kostele svatého Prokopa na Žižkově.

Lidé, kteří se chtějí přijít rozloučit s Václavem Havlem do Vladislavského sálu, se sem dostanou přes druhé nádvoří Pražského hradu, ulicí na Vikárce a přes Jiřské náměstí. Rakev s tělem Václava Havla zahalená do státní vlajky je tady už od včerejší 13. hodiny, doprovodil ji sem smuteční průvod tisíců lidí. U katafalku někteří položili květiny.

Právě ve Vladislavském sále byl Václav Havel zvolen před dvadvaceti lety prvním polistopadovým prezidentem.

Do kondolenčních knih se lidé mohou zapsat od 9 do 18 hodin v Rothmayerově sále při vstupu na Hrad z Hradčanského náměstí. Do dnešního odpoledne se má také uzavřít seznam smutečních hostů na pátečním pohřbu.

Na radnicích měst a obcí jsou dál k dispozici kondolenční knihy. Lidé také přicházejí na stovky pietních míst, která vznikla po celé zemi. Zřejmě největší je pod sochou Svatého Václava v Praze. Je tam nespočet svíček a fotografií, pomník tak naposledy vypadal v roce 1989.

Igor Maňour, Lenka Šumová, Petr Kořínek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme