Česká republika se již rok řadí mezi členské země Evropské unie

Česká republika je v Evropské unii právě rok a to je důvod k bilancování. Výročí rozšíření Evropské unie o Česko a Polsko připomněly po půlnoci tři ohně na Trojzemí u Hrádku nad Nisou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Evropské unie | Foto: europa.eu.int

K řece Nise, na místo, kde se stýkají české, polské a německé hranice, se vydalo několik set obyvatel ze všech tří sousedních zemí. Víc než 100 tisíc korun na oslavy uvolnil z rozpočtu svazek měst Žitava, Hrádek a Bogatyně, které jsou hlavními centry Trojzemí.

Na přijetí do EU jsme se připravovali osm let a museli mu přizpůsobit stovky zákonů. Vstup provázely pesimistické předpovědi. Podle europoslance z olomouckého kraje Jana Březiny se ale obavy euroskeptiků nenaplnily.

"Já si myslím, že ti, kteří strašili tím, co vše zlé se stane, když do unie vstoupíme, si našli jiné argumenty. To, co třeba občan nevidí, je vidět v číslech exportu. Jako členská země jsme se stali důvěryhodnějším obchodním partnerem. Propojili jsme se více vazbami s evropským prostorem, ale i s třetími zeměmi, které do unie chtějí dovážet," zamyslel se nad situací České republiky rok po vstupu do Evropské unie Březina.

Marie Hovadíková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme