Česká republika se odmítá podílet na garancích případné půjčky Řecku

Česká republika odmítá garantovat případnou půjčku Řecku a neposkytne mu ani žádnou přímou půjčku. Po jednání vlády to uvedli premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. EU uvažuje na přechodnou dobu o využití staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky, ne jen státy eurozóny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš | Foto: Úřad vlády ČR

Podle Sobotky je ale debata o použití mechanismu bezpředmětná:

„Evropský mechanismus finanční stabilizace byl zřízen v roce 2010 jako dočasný nástroj finanční stabilizace EU. Takto ho vnímala i Česká republika. Na konci roku 2010 se sešla Evropská rada a konstatovala, že by tento dočasný nástroj už neměl být používán po roce 2013. Teď máme rok 2015, takže tyto podmínky naplněny nebyly. Česká republika tuto cestu řešení podporovat nebude.“

"V rámci tohoto mechanismu jsou do tohoto problému vtahovány i ostatní země EU. ČR odmítá garance za řecké dluhy a Evropská rada v minulosti řekla, že tento mechanismus po červnu 2013 již nebude používat. Naše stanovisko je, že nechceme, aby byl tento mechanismus použit. A pokud ano, tak jen dočasně," uvedl Babiš. Upozornil ale, že Česko může být přehlasováno.

'Politické, ne pragmatické řešení'

Babiš zopakoval, že nejlepším řešením by byl odchod Řecka z eurozóny a částečný odpis jeho dluhů.

„To řešení je politické, ne pragmatické,“ řekl Babiš.

Premiér Sobotka zdůraznil, že je lepší mít dohodu s tvrdými podmínkami pro Řecko, než zhroucený stát uvnitř EU a NATO. Zároveň ale řekl, že evropská solidarita má své limity a hranice.

„Pokud chce Řecko další pomoc, musí realizovat reformní opatření,“ dodal.

S českou zárukou za záchrannou půjčku pro Řecko nesouhlasí ani prezident Zeman.

„Já se domnívám, že čeští daňoví poplatníci by v žádném případě neměli platit řecké dluhy. Řecko už několikrát něco slíbilo a nikdy to nesplnilo,“ uvedl Zeman v reakci na dohodu lídrů eurozóny.

V Bruselu se mluví o dohodě s Řeckem, v Aténách o možných předčasných volbách

Číst článek

Členské země eurozóny se po celonočním jednání dohodly na tom, že Řecko bude moci začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny. Podmínkou je rychlé zahájení tvrdých reforem.

Řecko ale bude potřebovat peníze ještě před finální dohodou o novém programu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Pomoci by v této věci mohla, kromě dalších variant, také právě krátkodobá půjčka ze staršího evropského nástroje EFSM.

Za půjčky z EFSM ale ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česko by tak ručilo za 1,13 procenta výše případné půjčky.

EFSM byl v minulosti využit na pomoc Irsku a Portugalsku.

Kiska a Fischer výsledek jednání s Řeky přivítali, Babiš spokojený není

Číst článek

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme