Česká republika se rozloučila s Václavem Havlem

Lidé po celé zemi se rozloučili s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Státní pohřeb ve svatovítské katedrále na Pražském hradě zakončila česká hymna a 21 čestných salv. Rakev s Havlovými ostatky poté zamířila do krematoria, kde byl soukromý pohřeb určený pro rodinu a blízké. Při vynášení rakve lidé na Hradčanském náměstí spontánně tleskali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s ostatky Václava Havla opouští katedrálu Sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě

Rakev s ostatky Václava Havla opouští katedrálu Sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě | Zdroj: ČTK

Minuta ticha zahájila v poledne státní pohřeb bývalého prezidenta Václava Havla. Ve stejnou chvíli se rozezněly sirény a kostelní zvony ve městech po celé zemi. Zádušní mši pak v pražské svatovítské katedrále celebroval arcibiskup Dominik Duka.

Pohřbu se zúčastnily desítky státníků z celého světa. Na státní pohřeb přijeli mimo jiné ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, bývalý prezident a její manžel Bill Clinton, britský premiér David Cameron či francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímý přenos z pohřbu českého exprezidenta Václava Havla

Liturgii provázely tóny Dvořákova Rekviem. Poselství papeže přečetl jeho vyslanec Giovanni Coppa, připojil i osobní vzkaz hlavy katolické církve. Herec Josef Abrhám, který hrál v Havlově filmu Odcházení, pak četl úryvky z bible.

"Kéž by byla napsána má slova, kéž by byla vyryta do mědi, železným rydlem do olova, navěky vtesána do kamene," recitoval pohnutým hlasem Josef Abrhám.

Státní pohřeb Václava Havla jsme sledovali ONLINE.

Zázračný příběh

„Celý životní příběh Václava Havla byl zázrak, proti veškerému očekávání se splnily všechny jeho sny,“ řekl arcibiskup Dominik Duka. Připomněl také Havlova slova:

„Milá Anežko, děkujeme ti za ochrannou ruku, kterou jsi nad námi držela v listopadu 1989. Prosím, měj ruku i nadále připravenou, třeba ji budeme i nadále potřebovat.“

V závěru obřadu promluvil prezident republiky Václav Klaus, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová.

Havlův odkaz a myšlenky připomněl i prezident České republiky Václav Klaus: „Některým smrtelníkům je dáno, aby myšlenky tohoto významu a velikosti zvedli, uchopili a učinili je svým životem. Václav Havel byl jedním z těch, kterým to dáno bylo.“

„Nejsme velký národ, a proto ani velkých postav nemáme na rozdávání. Přesto jsme často dopouštěli, aby bylo jejich dílo a odkaz zplošťováno či deformováno a tím znehodnocováno. Věřím, že Václava Havla nic takového nečeká. To už je ale jen a jedině na nás,“ upozornil prezident Václav Klaus.

Vůz s rakví s ostatky Václava Havla míří okolo budovy Českého rozhlasu ke krematoriu ve Strašnicích | Foto: Jan Rosenauer

"Jako světoobčan vnášel světlo do míst nejhlubší temnoty a vytrvale připomínal, čím jsme si navzájem povinováni," zdůraznila Madeleine Albrightová.

Státní hymnu doprovodilo jednadvacet dělostřeleckých salv vypálených z nedalekého Petřína. Při vynášení rakve s ostatky Václava Havla lidé na Hradčanském náměstí spontánně tleskali.

Z Pražského hradu se rodina a nejbližší přátelé přesunuli do strašnického krematoria k soukromému obřadu. Urnu s popelem rodina později uloží do hrobky na Vinohradském hřbitově.

Za Václava Havla hoří po celé republice stále tisíce svíček. Lidé přicházejí například na Hradčanské náměstí k soše Tomáše Garrigua Masaryka nebo na Václavské náměstí.

Milan Kopp, Igor Maňour, ČRo 1 - Radiožurnál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme