Česká republika slaví Štědrý den

Štědrý den je v českém prostředí spojený především s lidovými tradicemi. Rodiny se společně scházejí a všechno směřuje k tajemství noci. Tento den je významný ovšem také v křesťanské liturgii, která ho považuje za předvečer pro ni důležitější události. Narození Ježíše Krista, které připadá na 25. prosince, na takzvaný Boží hod vánoční.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoce

Vánoce | Foto: Fotobanka stock.xchng

V určitých ohledech se křesťanská církev drží pojetím Vánoc židovského počínání, kde začíná den už v předvečer.

"Proto se tedy ujala tradice, že když je velký křesťanský svátek, tak ho začínáme slavit už právě večer předcházejícího dne. Proto tedy 24. prosinec odpoledne a večer pochopitelně už patří k 25., tedy už začínáme slavit tu velkou slavnost Narození pána Ježíše," připomíná římskokatolický duchovní Jan Balík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štědrý den 24.12.mp3

Štědrý den vždy začínal ranní mší, tak zvanými posledními adventní roráty.

"Především tedy k 24. už patří setkání v kostele, původně tedy půlnoční, což je tedy i dnes zachováváno a v Čechách víme, že je to spojeno s koledami a hlavně tedy s nádhernou lidovou mší vánoční," říká Jan Balík.

Historie vánočních koled se datuje do 13. století. Zpívaly se při každém větším křesťanském svátku, ale postupně dostaly charakter vánoční tematiky.

Česká vánoční tradice je spojena se zdobením stromku a stavbou malých betlémů

"První betlém postavil kdysi dávno svatý František z Assisi v Grecciu, bylo to v roce 1223. On si tehdy přál, aby lidé nějak zažili krásu Vánoc, a proto v jeskyni v přírodě postavil živý betlém," vysvětluje kněz.

Silná česká tradice tvorby betlémů uvadla v průběhu 19. století, kdy je jako symbol vánoc nahradil vánoční stromek. Také tradice návštěvy půlnoční mše je spíše záležitostí posledních desítek let.

"Osobně mám krásné vzpomínky. Donedávna jsem byl farářem v Praze Strašnicích a mohu říci, že mě udivovalo, kolik lidí do kostela přišlo a i kolik rodin, které běžně pravidelně nechodí, tak si tu atmosféru Vánoc v kostele přišlo užít," dodává Jan Balík.

Půlnoční zvonění má prý kouzelnou moc. Hlasem zvonů se o štědrovečerní noci otevírají poklady a zjevují tajemství.

Naděžda Hávová, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme