Česko omezilo notářskou profesi jen na své občany. Tím porušilo unijní smlouvy, rozhodl evropský soud

Omezením notářské profese jen na české občany porušila Česká republika princip svobody usazování plynoucí z unijních smluv, rozhodl ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie. Podmínka české národnosti u notářů je podle něj diskriminační.

Lucemburk/Brusel (Aktualizováno: 11:28 15. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud v Lucemburku

Evropský soud v Lucemburku | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Soud ve čtvrtek připomněl, že už v roce 2011 rozhodl stejným způsobem vůči podobné praxi v několika jiných zemích unie. Evropská komise poslala Českou republiku kvůli věci k unijnímu soudu v únoru 2016.

Česko možná nebude muset platit za prohrané arbitráže. Zkoumá verdikt Evropského soudního dvora

Číst článek

„Žádná z aktivit notářské praxe v České republice není spjata s výkonem veřejné moci, a tak přístup k notářské profesi v členském státě nemůže být podmíněn národností," uvedl soud v tiskové zprávě.

Ve čtvrtečním rozsudku soud v první řadě stanovil, že princip svobody usazování se na notářskou profesi vztahuje.

Právo usazování podle unijní smlouvy znamená, že osoba z jiné země unie může začít provozovat samostatně výdělečnou činnost a zakládat a řídit firmy v jiném státě EU za stejných podmínek, jaké mají tamní občané. Výjimkou jsou činnosti spjaté s výkonem veřejné moci.

Unijní soud v tiskové zprávě uvedl, že právní poradenství, zastupování stran, příprava soukromých dokumentů, právní analýzy či vkládání dat do veřejných rejstříků není možné pokládat za výkon veřejné moci i v případě, že jsou zákonnou povinností.

Notářské ověřování právně závazných faktů a prohlášení jsou pak podle soudu v procesu výkonu veřejné moci aktivitou jen přípravné povahy a nerovnají se jejímu výkonu. Podobně se soud vyjádřil také k dalším notářským činnostem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme