Česká republika usiluje o větší atraktivitu pro zdravotní turisty

Kvůli úsporám v západních zemích se mění i trendy ve světové zdravotní turistice. Zatímco dříve směřovali bohatí pacienti z chudších zemí do západních nemocnic za nejlepší dostupnou léčbou, dnes naopak západní pacienti vyhledávají levnější a rychlejší služby v méně rozvinutých zemích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozcestník v Pardubické krajské nemocnici | Foto: Honza Ptáček

Nový vývoj potvrdila i studie britské výzkumné organizace The Economist Inteligence Unit. Žebříček zemí s nejlepšími podmínkami pro zdravotní turistiku vede Francie, následuje Mexiko a páté je Polsko. Česká republika ještě nedávno platila za centrum zdravotní turistiky, ale ve zmíněném žebříčku se do první desítky nevešla.

„Bude to nedostatečnou informovaností. Máme čím konkurovat a co nabídnout z hlediska cen a kvality poskytované péče. Naše zdravotnická zařízení jsou vyhlášená perfektní diagnostikou, disponují špičkovým technickým vybavením i profesionálními lékařskými týmy a jazykově vybaveným personálem,“ tvrdí Iveta Jakoubková z agentury Czech Tourism.

Přehrát

00:00 / 00:00

Iveta Jakoubková z agentury Czech Tourism vysvětluje lukrativnost zahraničních pacientů

S podporou agentury a ministerstva zdravotnictví vzniká v těchto dnech první koordinovaná propagace české medicíny v zahraničí.

Zdravotní turistika představuje obrovský trh, který se rychle vyvíjí. „Podle odhadů jedné poradenské firmy v roce 2008 se na tomto trhu utratilo asi 60 miliard dolarů, v roce 2010 už 100 miliard a podle propočtů by měl být každoroční nárůst 30 až 40 procent,“ upozorňuje Jakoubková.

Do Česka přijedou za tímto účelem každoročně desítky tisíc zahraničních pacientů, nejvíce jich pochází z Velké Británie, Irska, Ruska, USA, Německa a Švýcarska.

Populární jsou cesty za umělým oplodněním, ale také na operace očí, zákroky jednodenní chirurgie, jako jsou křečové žíly, preventivní operace žlučníku nebo slepého střeva. Dále jsou vyhledávané plastické operace, ortopedické zákroky, léčba obezity nebo stomatologické zákroky.

Zahraniční turisté sem jezdí často s doprovodem, kvůli některým zákrokům stráví v České republice třeba až dva týdny – například při umělém oplodnění. Neutrácejí tedy jen za vlastní lékařský zákrok, ale i za běžné turistické aktivity.

Martina Mašková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme