Česká republika uzavře smlouvu s Vatikánem

Smlouvu o úpravě vzájemných vztahů uzavře Česká republika s Vatikánem. Podepíše ji ministr zahraničí Cyril Svoboda se zástupcem Svatého stolce - apoštolským nunciem Erwinem Josefem Enderem. Smlouva se věnuje mimo jiné působení katolické církve ve školství a zdravotnictví či humanitárních organizacích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Jan Pavel II. | Foto: www.vatican.va

Dokument řeší otázky vztahů katolické církve a státu. Nezabývá se restitucemi církevního majetku vyvlastněného za komunistické éry. Hovoří jen o rychlém a přijatelném dořešení otázek majetku, který byl církvi vyvlastněn za komunistické éry. Proč ve smlouvě restituce zakotveny nejsou, na to se Radiožurnál zeptal Cyrila Svobody. "To, že to v té smlouvě pouze naznačujeme jako závazek do budoucnosti, je naprosto v pořádku a naprosto správně. Protože i jak víme z hlediska Evropské unie, vlastnické vztahy jsou ve výlučné pravomoci jednotlivých států. Patří do pravomoci národních států. Z tohoto důvodu je otázka restitucí vždycky dána do kompetence jednotlivých národních států."

Mluvčí České biskupské konference Daniel Herman připomíná, že se připravovala dva roky - problém, který řeší, má ale kořeny už v komunistické totalitě. "Podpisem této smlouvy bude tak překonáno další bílé místo našich moderních dějin zapříčiněné narušením kontinuálního vývoje celé společnosti již po komunistickém puči v roce 1948. Česká republika udělá tímto podpisem další krok ke standardní demokracii západoevropského typu."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme