Česká republika uznala Mezinárodní trestní soud

Český parlament po několikaletém váhání uznal Mezinárodní trestní soud, který má po vzoru poválečného norimberského tribunálu soudit nejtěžší zločiny - zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, genocidu a agresi. Příslušnou smlouvu, která byla sjednána už před deseti lety, až dnes poslanci schválili ústavní většinou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní tribunál v Haagu

Soudní tribunál v Haagu | Foto: Česká televize

Poslanci tak navázali na rozhodnutí Senátu, který smlouvu schválil letos v červenci. Co to znamená pro Českou republiku, řekl Radiožurnálu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

"V tuto chvíli se Česká republika stala zemí, která bude podléhat statutu Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu, a pokud tedy český občan se dopustí mezinárodních válečných zločinů proti lidskosti, například genocidy, a pokud český soud jej nepotrestá, pak takovýto občan může být vydán k soudu do Haagu."

Výhrady k ratifikaci Římského statutu Mezinárodního trestního soudu mají komunisté. Těm se nelíbí, že jej nepřijali minimálně dva stálí členové Rady bezpečnosti OSN.

Neplatí například ve Spojených státech nebo Rusku - tedy zemích, které se válečných konfliktů účastní. Podle KSČM by to mohlo postihnout například naše vojáky v zahraničních misích, pokud by jiný stát označil bojovou akci za válečný zločin a požádal o jejich vydání k Mezinárodnímu trestnímu soudu. U vojáků amerických nebo ruských se to stát nemůže.

Mezinárodní trestní soud byl i přes značný odpor Spojených států ustaven v roce 2002. Washington se obává účelového stíhání svých vojáků.

Mezinárodní trestní tribunál chce například stíhat súdánského prezidenta Umara Ahmada Bašíra. Hlavní žalobce tribunálu ho viní z toho, že nese odpovědnost za nejméně 10 případů genocidy, zločinů proti lidskosti a válečné zločiny. Podle hlavního prokurátora měl připravit a řídit akce směřující k likvidaci některých etnických skupin v Dárfúru.

Marika Táborská, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme