Česká republika uznala Mezinárodní trestní soud

Český parlament po několikaletém váhání uznal Mezinárodní trestní soud, který má po vzoru poválečného norimberského tribunálu soudit nejtěžší zločiny - zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, genocidu a agresi. Příslušnou smlouvu, která byla sjednána už před deseti lety, až dnes poslanci schválili ústavní většinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní tribunál v Haagu | Foto: Česká televize

Poslanci tak navázali na rozhodnutí Senátu, který smlouvu schválil letos v červenci. Co to znamená pro Českou republiku, řekl Radiožurnálu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

"V tuto chvíli se Česká republika stala zemí, která bude podléhat statutu Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu, a pokud tedy český občan se dopustí mezinárodních válečných zločinů proti lidskosti, například genocidy, a pokud český soud jej nepotrestá, pak takovýto občan může být vydán k soudu do Haagu."

Výhrady k ratifikaci Římského statutu Mezinárodního trestního soudu mají komunisté. Těm se nelíbí, že jej nepřijali minimálně dva stálí členové Rady bezpečnosti OSN.

Neplatí například ve Spojených státech nebo Rusku - tedy zemích, které se válečných konfliktů účastní. Podle KSČM by to mohlo postihnout například naše vojáky v zahraničních misích, pokud by jiný stát označil bojovou akci za válečný zločin a požádal o jejich vydání k Mezinárodnímu trestnímu soudu. U vojáků amerických nebo ruských se to stát nemůže.

Mezinárodní trestní soud byl i přes značný odpor Spojených států ustaven v roce 2002. Washington se obává účelového stíhání svých vojáků.

Mezinárodní trestní tribunál chce například stíhat súdánského prezidenta Umara Ahmada Bašíra. Hlavní žalobce tribunálu ho viní z toho, že nese odpovědnost za nejméně 10 případů genocidy, zločinů proti lidskosti a válečné zločiny. Podle hlavního prokurátora měl připravit a řídit akce směřující k likvidaci některých etnických skupin v Dárfúru.

Marika Táborská, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme