Česká republika vyhrála soud s Diag Human ve Francii

Firma Diag Human utrpěla zásadní prohru ve sporu s Českou republikou v zahraničí. Francouzský odvolací soud v Paříži zastavil exekuční řízení na český majetek ve Francii. Změnil tak rozhodnutí prvoinstančního soudu v Paříži, který se v minulosti na stranu Diag Human přiklonil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diag Human - ilustrační obrázek | Foto: Emanuel Macoun

„Česká republika doložila skutečný vývoj v kauze, v tuto chvíli je kauza ve Francii definitivně vyřešena,“ potvrdil Radiožurnálu mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Diag Human si nárokuje mnohamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Soudí se i v Lucembursku, Velké Británii a Švýcarsku. Ministerstvo doufá, že úspěch ve Francii bude mít na řízení u soudů v dalších zemích přímý vliv.

Případ Diag Human sahá až do začátku 90. let, kdy tuzemský resort zdravotnictví odmítl svěřit zpracování krevní plazmy společnosti Josefa Šťávy, který pak začal žádat odškodnění za ušlý zisk.

Kauza nakonec skončila u rozhodčího tribunálu a ten v roce 2008 rozhodl, že český stát musí firmě Diag Human zaplatit víc než 8 miliard korun. Obě strany verdikt napadly. Diag Human chce o tři miliardy víc, stát proto, aby nemusel platit vůbec nic.

Igor Maňour, Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme