‚Výsledek několikaleté práce.‘ Česká republika se potřetí stane členem Rady OSN pro lidská práva

Česká republika byla na pátečním zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku zvolena členem Rady OSN pro lidská práva na období 2019–2021. Ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě uvedlo, že zvolení je výsledkem několikaleté práce české diplomacie. Česká republika byla členem rady již v letech 2006–2007 a 2011–2014.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

„Česká republika bude vystupovat jako aktivní země usilující o lidskou důstojnost včetně ochrany lidských práv a podpory demokracie po celém světě. Bude i nadále podporovat fungování univerzálního periodického přezkumu stavu lidských práv a aktivně se zapojí do reformních snah směřujících k posílení Rady OSN pro lidská práva a zvýšení její efektivity,“ stojí v prohlášení české diplomacie.

O místo v Radě OSN pro lidská práva se v pátek ucházelo 18 států a všechny z nich byly do orgánu zvoleny. Pro zvolení do rady bylo zapotřebí, aby ve prospěch kandidátské země hlasovalo nejméně 97 z celkových 193 států v OSN.

Posilování zevnitř i lítost. Politici a zástupci OSN reagují na odchod USA z rady pro lidská práva

Číst článek

Kromě České republiky bylo do rady zvoleno Rakousko, Dánsko, Itálie a Bulharsko, Burkina Faso, Kamerun, Eritrea, Somálsko, Togo, Fidži, Bahrajn, Bangladéš, Indie, Filipíny, Argentina, Bahamy a Uruguay.

Rada pro lidská práva je hlavním politickým mezivládním orgánem OSN zřízeným Valným shromážděním OSN a zodpovědným za prosazování respektu k ochraně lidských práv. Jedná v Ženevě v rámci řádných zasedání vždy třikrát ročně.

Rovněž se schází na žádost svých členů při zvláštních zasedáních o závažných lidskoprávních situacích. Ve volbách do rady dochází k obměně jedné třetiny z celkového počtu 47 členů. Ti jsou voleni na tříleté funkční období dle stanoveného regionálního klíče.

Louis Charbonneau z organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch páteční hlasování označil za směšné a zdůraznil, že při něm nebyla žádná konkurence. Doplnil přitom, že v roce 2006 nebylo do rady zvoleno Rusko, protože se o místo v ní ucházelo více států. Kritika se objevila i v souvislosti s tím, že některé státy zvolené do rady, bývají ostře kritizovány za porušování lidských práv.

Letos v červnu Radu OSN pro lidská práva opustily Spojené státy a označily jí za „pokrytecké těleso sloužící vlastním zájmům“, které se navíc disproporčně zaměřuje na Izrael.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme