Česká rodina unikla atentátníkovi ze Súsy jen o vlásek. Dnes dorazila domů

Ozval se výbuch a střelba. Měli jsme obrovský strach a nikdo nevěděl, co se stalo. Tak popsala své pocity a atmosféru po pátečním teroristickém útoku v tuniském letovisku Súsa česká turistka. Spolu s dalšími lidmi se dnes vrátila z dovolené v severní Africe. S rodinou bydlela v hotelu hned vedle pláže, kde atentátník zaútočil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté z Evropy se snaží opustit Tunis. Češi navzdory obavám zůstávají | Zdroj: ČTK

Renata Foltýnová se na pražském letišti usmívala a hrála si se dvěma malými syny. Člověk by ani nepoznal, co před pár dny prožila. Když o tom ale začala mluvit, roztřásl se jí hlas.

„V 11:38 jsem odcházela z pláže s kočárkem a s dětmi. Ve 12 hodin zazněl ten největší granát. To už jsme byli na pokoji. Uličkou, kde později ozbrojenci atentátníka dostali, jsme chodili k moři,“ vzpomíná turistka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na pražském letišti při návratu českých turistů z Tuniska natáčela Evelyna Kulíšková

Přesto pak vyděšení Foltýnovi museli v Tunisku zůstat. Neměli totiž na dřívější cestu do Čech peníze.

„Druhý den, v sobotu dopoledne, jsme začali mít více otázek, jestli pro nás třeba nepřijede letadlo na základě rozhodnutí ministerstva. Ale česká vláda se k ničemu neměla,“ říká Renata Foltýnová.

Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová už o víkendu řekla, že primárně by se o turisty měly postarat cestovní kanceláře. Podle ní se na stát oficiálně nikdo neobrátil, a proto vyslání speciálu nebylo potřeba.

Nicméně Asociace cestovních kanceláří hlásí, že se předčasně do Čech vrátilo asi sedmdesát českých turistů.

Šéf Asociace Jan Papež ale také dodal, že drtivá většina z 3500 klientů cestovek svou dovolenou buď dokončila, anebo se teprve do Tuniska chystá. Zdá se tedy, že se turisté spíše nebojí. Další skupina českých turistů do severní Afriky odletěla v podvečer.

Ostraha pláží v Tunisku je po útoku přísnější | Foto: Reuters

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme