Česká spořitelna chce zpoplatnit SMS posílané klientům, píše MfD

Lidové noviny informují o tom, že ministerstvo zahraničí zruší kontrakt s Českými aeroliniemi, který zajišťoval letenky pro úředníky. Některé zprávy, které zasílá Česká spořitelna svým klientům, budou zřejmě zpoplatněny, informuje Mladá fronta Dnes. Asi stovka motoristů podle Práva do konce roku ztratí všech 12 bodů a přijde o řidičský průkaz. Jakého zisku letos dosáhne Škoda Auto, zjišťovaly Hospodářské noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Ministerstvo zahraničí zruší ke konci roku smlouvu s Českými aeroliniemi o zajištění letenek pro ministerské úředníky cestující do ciziny. Lidové noviny citují ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, podle níž úředníci nevypsali výběrové řízení na dodavatele letenek a rovnou dali zakázku ČSA. Nikdo přitom nezjišťoval, zda firma dodá nejlevnější lety. Nejvíc utrácí za letenky úředníků právě česká diplomacie, která na to letos vyčlenila 51 milionů korun - z toho více než polovina jde do pokladny ČSA.

Zřejmě posledního odškodnění se mohou dočkat oběti nacismu z druhé světové války nebo jejich nejbližší. Společnost Generali Holocaust Insurance Litigation se obrací na rodiny, jejichž příbuzní byli za druhé světové války pronásledováni nacisty. Mladá fronta Dnes zjistila, že do konce března mohou žádat o vyplacení životních pojistek, které byly uzavřeny u pojišťovny Assicurazioni Generali v letech 1920 až 1945. Peníze z pojistek mohou pozůstalí získat z navrhovaného urovnání v rámci hromadné žaloby podané u soudu v New Yorku.

Deník cituje Tomáše Jelínka z pražské Židovské obce, podle nějž dosud pojišťovna Generali v Česku odškodnila několik tisíc lidí. Jako jedna z mála posílá kopie všech pojistných smluv do svého ústředí v Terstu. Proto mohou o peníze žádat i dědicové, kteří nemají všechny dokumenty v pořádku, nebo jim originální smlouvy chybějí.

Česká spořitelna podle informací Mladé fronty Dnes zvažuje, že zpoplatní SMS zprávy, kterými informuje klienty o zůstatku na účtech nebo o některých transakcích. Tyto zprávy zatím největší banka v zemi posílá všem uživatelů internetového bankovnictví bezplatně. Bezpečnostní SMS zprávy, kterými musí od září všichni klienti ověřovat posílání peněz přes internet, ale mají dál zůstat zadarmo. Podle bankovního domu s tím přichází Česká spořitelna jako poslední z konkurence. Ostatní účtují i korunu za textovou zprávu.

Deník Právo odhaduje, že do konce roku ztratí všech 12 bodů za porušování dopravních předpisů asi stovka řidičů. Od zavedení bodového systémů v červenci přišlo o řidičský průkaz 92 lidí - každý měsíc v průměru 18. Nejhorší situace je v Plzeňském kraji. Nejlepší naopak na Vysočině, kde 12 bodů dosud nenasbíral nikdo.

Česko zaplavují padělky cigaret. Lidové noviny spočítaly, že devět z deseti krabiček cigaret prodaných na tržištích je falešných. Státu tak na daních unikají miliardy korun. Paradoxem je, že na stáncích se už dva roky tabákové výrobky nesmějí prodávat, stejně jako lihoviny. U nás je mohou nabízet jen takzvané kamenné obchody. Výjimku mají pouze trafiky. Většinu padělaných cigaret kupují němečtí turisté. Ti dávají přednost luxusnějším značkám, takže stát tak přijde o víc peněz.

Škoda Auto letos poprvé v historii podniku dosáhne zisku dvou set miliard korun. Pro Hospodářské noviny to uvedl zdroj z managementu společnosti. Většina tržeb přijde ze zahraničí. Největším trhem automobilky je už druhým rokem Německo, pak teprve následuje Česká republika, Velká Británie, Polsko a Slovenská republika.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme