Česká televize pod dohledem poslanců. Výbor doporučil sněmovně schválit její výroční zprávu

Sněmovní volební výbor v úterý doporučil Poslanecké sněmovně schválit výroční zprávy o činnosti a o hospodaření České televize v roce 2016. Proti schválení byli ve výboru jen dva poslanci hnutí SPD, Miloslav Rozner a Lubomír Španěl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Pro zprávu o činnosti hlasovalo celkem 14 členů výboru, pro zprávu o hospodaření 15 členů. Sněmovní volební výbor má 18 členů.

Zeman: Lidé nedemonstrovali za svobodu slova, ale za Kalouskovu televizi. Je mi těch chudáčků líto

Číst článek

Výbor zprávy projednal a doporučil již v minulém volebním období, ale sněmovna je nestihla před volbami projednat, proto se jimi výbor musel zabývat znovu. Uvedl to předseda volebního výboru Stanislav Berkovec z ANO.

Dvojí neschválení výroční zprávy ve sněmovně může vést k odvolání rady televize, což zmínil nedávno prezident Miloš Zeman.

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš dříve uvedl, že Česká televize není v ohrožení a on se nechystá veřejnoprávní média napadat.

Podle Petra Dolínka z ČSSD, který byl zpravodajem ke zprávě o činnosti ČT, dokument komplexně hodnotí fungování České televize. ČT se podle něj dařilo i ve srovnání s ostatními veřejnoprávními médii v Evropě a zvýšila podíl na sledovanosti na téměř 31 procent.

Podle výroční zprávy o hospodaření ČT hospodařila s vyrovnaným rozpočtem s výnosy i náklady 6,83 miliardy korun.

Zemanova kritika České televize

Prezident Zeman Českou televizi dlouhodobě kritizuje. Ve svém inauguračním projevu na počátku března obvinil ČT, že se ve zpravodajství příliš přikláněla ke straně TOP 09. Kromě televize obvinil i některá další média z pokusů o manipulaci veřejnosti a neobjektivnosti.

„Moje kritika České televize je podléhání Kalouskovi a jeho straně. Což mimochodem odchod 'topkařů' z Vladislavského sálu dokonale prokázal,“ zopakoval Zeman v polovině března v televizi Barrandov.

Představitelé ČT a dalších médií jeho nařčení odmítli, útoky na nezávislost médií jsou podle nich nevhodné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme