Podmínečné tresty platí. Dvojice odsouzená za pád střechy haly v České Třebové neuspěla s odvoláním

Soud v Pardubicích zamítl odvolání dvou mužů souzených kvůli pádu střechy sportovní haly v České Třebové. Prvoinstanční soud oběma uložil podmíněné a peněžité tresty, které tedy nabývají právní moci. Konstrukce spadla v lednu 2017, nikomu se tehdy nic nestalo. Oba muži, projektant a statik, byli obžalováni z obecného ohrožení z nedbalosti.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícená střecha haly v České Třebové

Zřícená střecha haly v České Třebové | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Podle soudního znalce se střecha zřítila kvůli poddimenzovanému spoji takzvané dolní pásnice, která byla rozdělena na dva díly. Střešní konstrukce byla sestavena z dřevěných vazníků, které normálně přenášejí střešní zatížení do obvodové nebo nosné konstrukce.

Za zřícení střechy v České Třebové dostali projektanti dvouleté podmínky

Číst článek

Znalec ale konstatoval, že mezi statickým modelem a realizací konstrukce nebyl soulad, střecha nebyla dostatečně vyztužená a při stavbě chyběly pravidelné kontroly.

Soudce David Čejka v odůvodnění rozhodnutí uvedl, že ze skic, které byly podkladem projektu, je rozdělení pásnice na dva díly zřejmé. I když v hotovém projektu to patrné nebylo, skutečnosti, že pásnice byla dvoudílná, podle něj nasvědčovaly i tabulky dílů.

Odvolával se i na dřívější svědecké výpovědi, podle kterých museli obžalovaní vědět o tom, že pásnice, tedy fošna, jež tvoří spodní okraj vazníku, je ze dvou dílů.

20 milionů škoda

Střecha se zřítila 14. ledna 2017 při dětském florbalovém zápase, všech asi 70 lidí stihlo utéct. Halu stavěla pro Pardubický kraj společnost Profistav Litomyšl, na střechu si najala subdodavatele.

Hejtmanství původní objekt nechalo postavit téměř za 58 milionů korun, při opravě zvolilo jiný typ střešní konstrukce. Škody se hradily z pojištění generálního dodavatele a subdodavatele. Škoda způsobená pádem střechy dosáhla asi 20 milionů korun. Pardubický kraj proti původnímu rozpočtu zaplatil navíc 5,9 milionu korun jako rozdíl za použitý jiný typ vazníků.

Projektant Pavel Škorpil byl v první instanci odsouzen na dva roky vězení s podmíněným odkladem na dva roky, statik Jiří Khol, který měl projekt kontrolovat, dostal stejný trest. Oběma soud uložil ještě peněžité tresty, Škorpilovi 200 000 korun a Kholovi 100 000 korun. Škorpil navíc dostal tříletý zákaz činnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme