Česká tvorba si ze Zlaté Prahy nic neodnesla

Na prázdno vyzněla účast našich tvůrců na mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha. Hlavní cenu za pořad zaměřený na hudbu a tanec si odvaží kanadský snímek Dracula: Stránky z deníku panny. Jediným oceněným českým umělcem je Petr Opavský. Za svůj taneční výkon v pořadu Metro: Pět variací na motivy z Rilkeho mu patří cena Nadace Dagmar a Václava Havlových-Vize 97. Několik ocenění udělila porota i diváci také švédským tvůrcům pořadu Baleríny v očekávání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

Na prázdno vyzněla účast našich tvůrců na mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha. Hlavní cenu za pořad zaměřený na hudbu a tanec si odvaží kanadský snímek Dracula:stránky z deníku panny. Jediným oceněným českým umělcem je Petr Opavský. Za svůj taneční výkon v pořadu Metro: Pět variací na motivy z Rilkeho mu patří cena Nadace Dagmar a Václava Havlových-Vize 97. Podle členky poroty Yvony Kreuzmanové si ostatní domácí tvůrci uškodili sami tím, že nedodrželi pravidla. "Ostravská televize dodala tři díla a ani jedno nemělo titulky. A jedno z nich, Dan Dama se jmenovalo, by myslím si bývalo bylo oceněno v momentě, kdyby tedy ty titulky mělo. Nicméně ocenění českému tanečníkovi bylo úplně jednohlasně tou porotou schváleno, a bylo považováno za velmi podstatné, protože skutečně přínos této interpretační osobnosti kanadskému snímku Subways je veliký a ten snímek je kratičký, je velmi vypovídající a ten tanečník tam odvedl obrovskou práci. Je to Petr Opavský."

Několik ocenění udělila porota i diváci také švédským tvůrcům pořadu Baleríny v očekávání. Čím tento snímek vynikl? "Já si myslím, že je nesmírně originální už samotnou myšlenkou využít toho, že dvě největší hvězdy švédského baletu byly ve stejnou dobu těhotné a udělat pro ně dílo a každopádně je velmi zajímavé jakým způsobem je to zpracováno, začíná to téměř dokumentární formou, přechází to ve svébytné televizní dílo pro kameru tak jak tato kategorie byla definována a končí to obrazem nově počatých miminek těch dvou baletek a je to i životní příběh těch baletek a zároveň velmi krásný umění.?

Hlavní cenu z televizního festivalu Zlatá Praha si odváží Kanada. Vítězný kanadský snímek Dracula: Stránky z deníku panny je podle členky poroty Yvony Kreuzmanové jasným důkazem toho, že divácky velmi atraktivní je spojení tance a hudby. "Pořad kanadské televize inspirovaný známou story o Drákulovi je nesmírně zajímavý tím, jakým způsobem zpracovává různé historické kontexty. Ať už je to samotný příběh, tak je to využití typického principu němého černobílého filmu kolorováno jenom symbolickými barvami tak, jak je to vhodné. Klasická baletní technika na nejvyšší možné úrovni a k tomu všemu dokázali dát tak jednoduchý příběh a takovou dramatičnost toho příběhu, že není pochyb o tom, že každý laický divák si v tom najde svoje."

Markéta Kaclová, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme