Chtěl pomoct Češce obžalované v Pákistánu, proto vyhrožoval terorismem. Soud ho poslal na 40 měsíců do vězení

Trest 40 měsíců vězení ve věznici s ostrahou a vyhoštění z České republiky na osm let vyměřil v úterý Krajský soud v Plzni cizinci obžalovanému z vyhrožování útoky v Pákistánu. Jednadvacetiletý Nikolaj Simeonov Ivanov z Bulharska vyhrožoval teroristickými činy v Pákistánu, pokud tam nepropustí na svobodu Češku zadrženou na letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (Ilustrační foto)

Soud (Ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Hrozbu si podle soudu nechal v lednu internetovým překladačem přeložit z bulharštiny do angličtiny a text odeslal textovou zprávou a e-mailem dvěma pákistánským médiím. Hrozilo mu až 12 let vězení. Obhajoba žádala podmíněný trest.

Nový soudce a výsledek v nedohlednu. Češka obviněná v Pákistánu za držení drog stále čeká na verdikt

Číst článek

Ivanov, který žil od roku 2016 v Plzni a pracoval v místní firmě, se přiznal. Tvrdil ale, že hrozby nemyslel vážně, žádné teroristické skutky neplánoval. Chtěl prý jen nějak pomoci zadržené Češce. Argumentoval mimo jiné tím, že kdyby myslel hrozbu vážně, neuvedl by v ní své telefonní číslo a e-mailovou adresu.

Podle znalců nemá agresivní sklony ani schopnosti naplánovat a provést teroristický útok v zahraničí. Je to introvert s podprůměrným intelektem, může jednat impulzivně a nedomýšlet následky svého chování, má také sklony k fabulacím. Pro společnost není nebezpečný, dodali znalci.

Podobně o něm mluvila i jeho rodina v Bulharsku, učitelka či tamní policista. Žalovaného skutku se mohl podle odborníků dopustit proto, že měl potřebu prezentovat svůj údajný blízký vztah k tehdy mediálně známé osobnosti.

U soudu si vyslechla obvinění z pašování drog. Češka, kterou zadrželi v Pákistánu, vinu popírá

Číst článek

Ivanov totiž tvrdí, že zadrženou znal, psal si s ní přes facebook, třikrát se setkali, jednou intimně. Státní zástupce na základě výpovědi svědků pochybuje, že Ivanov zadrženou znal. Zpochybnila to i Ivanovova obhájkyně. On na tom ale trval. V krátké závěrečné řeči věnoval víc pozornosti údajnému vztahu než vyjádření lítosti nad žalovaným skutkem.

Podle státního zástupce ale na vinu nemá vliv, zda ženu znal či ne, stejně jako fakt, zda myslel vyhrožování vážně či zda by byl schopen je naplnit. Pákistán je zemí, kde se teroristické činy stávají, podobná výhrůžka je proto vážným skutkem. Obhájkyně naopak poukázala na to, že v Pákistánu výhrůžky nebrali moc vážně. Vyšel jeden informativní článek, zatímco v českých médiích jich bylo podle žalobce nejméně 48.

Ivanovovi ulehčilo doznání, projevená lítost, částečná sebereflexe i to, že podle znalců nemá sklony k násilí. „I když si nemyslím, že by si zcela připouštěl důsledky svého jednání pro společnost,“ uvedl státní zástupce. Požadoval pětileté vězení. Trest pro Ivanova chtěl mimo jiné i proto, aby byl varováním pro případné další pachatele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme