‚Nejde ji aktualizovat kvůli mutacím.’ Členové Učené společnosti považují projekt české vakcíny za naivní

Zástupci Učené společnosti žádají vládu, aby upustila od pokračování vývoje české vakcíny. Projekt je podle prohlášeí naivní a nekompetentní. O pokračování projektu, který byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven, v pondělí rozhodla vláda. Náklady na další fázi se odhadují na 250 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Dokument Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcíny od firmy Pfizer se musí uchovávat ve velmi nízkých teplotách

Vláda schválila, že projekt české vakcíny může pokračovat (ilustrační foto) | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

„Úmysl vlády pokračovat ve vývoji inaktivované vakcíny proti covidu-19 je v kontextu vývoje pandemie infekčního onemocnění, jakož i v souvislosti s pokroky v moderních technologiích pro výrobu vakcín, naivním a nekompetentním projektem,“ uvedli vědci.

Vakcína zajistí, že nebude závažný průběh, říká epidemiolog Chlíbek. V reálné praxi i přes 80 procent

Číst článek

Pod prohlášením je podepsáno devět vědců Učené společnosti, mimo jiné virolog a první místopředseda Učené společnosti Libor Grubhoffer a další odborníci na virologii, jako Ivan Hirsch či Ruth Tachezy.

Předpokládaný rozpočet na další vývoj by podle vědců byl jenom zlomkem reálných nákladů spojených s vývojem vakcíny a zejména s preklinickými a klinickými testy.

Upozorňují také na to, že technologie inaktivované vakcíny, kterou český projekt používá, je příkladem „překonané technologické platformy“. Tato technologie, která se využívá při výrobě čínských očkovacích látek Sinovac, Sinofarm a indické vakcíny Covaxin, má podle vědců řadu nevýhod.

Jaké jsou nevýhody?

„Takto jednou připravenou vakcínu navíc není možné aktualizovat pro případ ochrany před šířícími se novými přirozenými mutacemi,“ uvedli vědci. Přitom právě možností ochrany proti novým mutacím koronaviru ministerstvo zdravotnictví návrh na pokračování vývoje zdůvodňovalo.

Česká vakcína na covid-19? ‚Není urgentní potřeba ve vývoji pokračovat,‘ míní ministr zdravotnictví Blatný

Číst článek

Naopak nyní registrované genové a vektorové vakcíny umožňují podle vědců pohotovou aktualizaci a přeprogramování na nové varianty koronaviru.

Vědci proto vládu žádají, aby od plánu vyvíjet inaktivovanou vakcínu proti covidu-19 upustila a peníze vyhrazené na projekt účelně využila na podporu výzkumných kapacit, které mohou pomoci řešit pandemii covidu-19 v Česku.

Proti pokračování vývoje české vakcíny se už v úterý vyjádřil také předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Pokračovat podle něj nemá smysl.

Na projektu české vakcíny loni pracovali odborníci ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ), Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Koordinátorkou týmu byla poslankyně ANO, kardioložka Věra Adámková. Vývoj v první fázi stál 4,3 milionu korun.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) loni v prosinci řekl, že ve vývoji není třeba pokračovat, protože bude brzy k dispozici vakcína komerční. Dosud byly v Evropské unii registrovány tři vakcíny, a to od firem Pfizer/BioNtech, Moderna a AstraZeneca. Očkování kvůli nedostatku očkovacích látek není tak rychlé, jak se předpokládalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme