Definitivní konec české vakcíny proti covidu-19? Šéf zdravotnictví Válek žádá vládu o zrušení projektu

Před dvěma lety oznámila vláda Andreje Babiše start poměrně ambiciózního projektu: vývoj české vakcíny proti koronaviru. Současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) však navrhuje celý projekt ukončit. Již v dubnu požádal vládu o jeho zrušení. Vyplývá to z dokumentu, který server iROZHLAS.cz získal pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připravování vakcíny Johnson & Johnson

Čeští vědci vyvinuli prototyp vakcíny proti koronaviru | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

V loňském roce vznikla na ministerstvu zdravotnictví pracovní skupina k problematice výzkumu a vývoje imunoterapeutik, která měla jeden úkol: zpracovat projekt dalšího vývoje české vakcíny proti covidu-19, včetně návrhu jeho financování. Měla se tak vytvořit meziresortní spolupráce zaměřená na vybudování a využití kapacit pro vývoj vakcín a výrobu.

Verdikt nad českou vakcínou proti covidu se odkládá. Ministr Vojtěch ho nechá na svém nástupci

Číst článek

Skupina však ukončila svou činnost a šéf resortu Válek tak požádal vládu o úplné ukončení záměru, tedy i výzkumu a vývoje české vakcíny proti koronaviru.

„Vzhledem k meziresortnímu přesahu a nutnosti zajištění adekvátního financování měl být materiál předložen vládě České republiky v termínu do 30. 6. 2022, nicméně v dubnu bylo ministrem zdravotnictví požádáno o zrušení tohoto vládního úkolu,“ stojí v oficiální odpovědi ministerstva zdravotnictví, kterou server iROZHLAS.cz získal díky žádosti o svobodném přístupu k informacím.

Česká vakcína proti koronaviru se v Česku plánovala od května roku 2020, když tento záměr oznámili na tiskové konferenci tehdejší předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zdůvodňovali to obavami z nedostatku zahraničních vakcín.

Krok ministra Válka hodnotí spolutvůrci projektu jako očekávatelný. „Práci jsme na tom ukončili již poměrně dávno. Ve chvíli, kdy bylo na trhu už spousta komerčních vakcín, tak to nedávalo smysl. Dospěli jsme do fáze výroby prototypu, dále se to už nedělalo. Krok ministra je v tuto chvíli naprosto logický,“ komentoval situaci pro server iROZHLAS.cz Petr Cetkovský, ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Testy na zvířecích modelech

Jeho kolegové tak ukončili vývoj ve fázi vyrobení úspěšného prototypu na zvířecím modelu. „Bylo by do toho totiž potřeba investovat asi 150 milionů korun, k tomu nikdy nedošlo,“ řekl.

Česká vakcína není žádná hra. Kritizovat umí každý, výrobce existuje, říká garant projektu Petráš

Číst článek

Garant projektu a vakcinolog Marek Petráš pro server iROZHLAS.cz uvedl, že nebyl ani takový problém prototyp látky vyvinout, jako to vše zorganizovat. Stát nakonec nechtěl projekt přenechat soukromé společnosti, snažil se ho udržet státní.

„Trochu se to ale vyvinulo jiným směrem, protože zde byl tlak na to, aby to bylo státní. To se asi stalo jakýmsi úskalím. Když stát nemá něco, jako byl Ústav sér a očkovacích látek, tak je komplikovanější to vytvářet úplně od začátku,“ uvedl.

Vývoj očkovací látky tak již podle dřívějšího prohlášení tehdejšího ministra Jana Blatného (za ANO) vyšla zhruba na 4,3 milionu korun.

Projekt schválený Babišovou vládou počítal s částkou až 250 milionů korun. Právě Blatný celý projekt v minulosti už jednou pozastavil, rozhýbat ho měl až jeho nástupce Petr Arenberger (za ANO).

Válkova kritika

Současný šéf resortu Válek kritizoval záměr vyvinout v Česku vakcínu dlouhodobě. Již před rokem a půl tvrdil, že vyrobit vakcínu toho typu, který vědecká skupina zkoušela, není zase tak těžké. Hlavní problém by podle něj nastal s klinickými studiemi.

„Kdyby se dal Kellner dohromady s ostatními miliardáři, tak tady taky nespustíme kosmický program,“ dodal tehdy ironicky.

Činnost týmu pod vedením lékařky a poslankyně Věry Adámkové (ANO) kritizovali i přímo vakcinologové. „Je to k smíchu. I když některé lidi kolem toho osobně znám, připadá mi to absolutně k smíchu. Je to plýtvání penězi,“ uvedl například Karel Raška, světoznámý virolog z univerzitní nemocnice Svatého Petra v americkém New Jersey.

Projekt české vakcíny je uzavřená kapitola, říkají odborníci, kteří se podíleli na jejím vývoji

Číst článek

Záměr vyvinout českou vakcínu na covid-19 oznámila vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) na začátku května roku 2020. Ministerstvo zdravotnictví na ní mělo pracovat se Státním zdravotním ústavem, Ústavem hematologie a krevní transfuze a Institutem Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM).

O půl roku později panovala v týmu odborníků dobrá nálada. Podařilo se mu dokončit první fázi. „Jsem skutečně hrdá na to, že v tomto případě se ukázalo, že se i jako malá země můžeme úspěšně zapojit do řešení současných, velmi aktuálních problémů. Splnili jsme zadanou první etapu a odevzdali zprávu,“ pochvalovala si tehdy poslankyně a lékařka Adámková.

Ano, ne, ano, ne

Nadšení už tehdy mírnil například biochemik Jan Konvalinka. O tom, že vědci dospějí do této fáze, podle něj nebylo pochyb. „Na Státním zdravotním ústavu se podařilo vytvořit virovou kulturu, kterou vstříkli do myší a myši vytvářejí protilátky,“ vysvětlil.

O několik dní později – to byl ministrem Jan Blatný za ANO – ale přišla z resortu zdravotnictví jiná zpráva. „Vzhledem k tomu, že na trhu budou v brzké době k dispozici vakcíny ‚komerční‘, není nyní urgentní potřeba ve vývoji pokračovat,“ napsala tehdejší mluvčí Barbora Peterová.

Nakonec se ještě právě za Blatného dostala očkovací látka opět do hry, o pokračování projektu ale nedokázali rozhodnout ani následující ministři Petr Arenberger (za ANO), ani opět Adam Vojtěch.

Poslední šéf resortu měl rozhodnout do konce června, ale stále své jednání odkládal a na řadu tak přišel až současný ministr Válek.

Jak šel čas s českou vakcínou

 • 4. 5. 2020 Oznámení projektu

  Ministr Adam Vojtěch (za ANO) oznamuje na tiskové konferenci, že se pod dozorem ministerstva zdravotnictví připravuje česká vakcína proti koronaviru.

 • 23. 9. 2020 Pokusy na myších

  Tým pod vedením lékařky Věry Adámkové (ANO) dokončil první fázi - testování na laboratorních myších.

 • 19. 11. 2020 Nemusíme pokračovat

  Z ministerstva zdravotnictví přichází zpráva, že není urgentní potřeba ve vývoji vakcíny pokračovat.

 • 1. 3. 2021 Vláda souhlasí se záměrem

  Na vládu putuje žádost resortu zdravotnictví zpracovat projekt dalšího vývoje vakcíny proti onemocnění covid-19 včetně návrhu jeho financování. Vláda s tímto záměrem souhlasí.

 • březen 2021 Studie proveditelnosti

  Ministerstvo zdravotnictví oslovuje garanta projektu, vakcinologa Marka Petráše, aby vypracoval studii proveditelnosti.

 • 30. 6. 2021 Má smysl pokračovat?

  Do tohoto dne měl ministr zdravotnictví vládě říci, zda má smysl ve ve výzkumu pokračovat. Podle dostupných informací se tak ale nestalo.

 • 10. 7. 2021 Vojtěchovo seznámení

  Adam Vojtěch v rozhovoru pro iROZHLAS.cz uvádí, že se musí se stavem teprve seznámit. Nejvíce se obával financování ze státního rozpočtu, vyžádal si tedy další informace.

 • srpen 2021 Nová skupina

  Ministr Vojtěch neučinil konečné rozhodnutí a místo toho nechal vzniknout novou pracovní skupinu, která se vakcínou měla zabývat. „Momentálně probíhá jednání a ucelení skupiny. Nedokážu teď říct, kdo skupinu povede, jací jsou členové,“ uvedla tehdy mluvčí resortu Martina Čovbanová.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme