Česká věda má málo mladých studentů

Přímá cesta ze školy by mohla vést k vědě. Alespoň k tomu nabádá nový projekt Otevřená věda. Nabízí 150 odborných stáží přírodovědného a technického zaměření.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědecké výpočty

Vědecké výpočty | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle profesora Františka Vejražky se zájem mladých lidí o vědu pomalu vytrácí. Má s tím na katedře radioelektroniky ČVUT osobní zkušenosti.

"V našem týmu jsou studenti, kteří řeší diplomovou práci, nebo jsou studenty nižších ročníků a řeší třeba semestrální práce. Někteří chtějí spolupracovat ze zájmu. Nemáme jich teď ale mnoho, protože zájem o techniku se vytrácí. Studenti jsou kupodivu velice opatrní a nechtějí mít určitou odpovědnost, což je zvláštní rys," podotýká Vejražka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktora Klára Bílá mluvila o nedostatku mladých vědců.

Profesor Martin Hilský z Karlovy univerzity do vědy řadí také překladatelskou činnost. On sám patří k našim předním překladatelům a znalcům Shakespearova díla. "Překlad je věda svého druhu. Samozřejmě velmi specifická a je to velice těžké," říká Hilský.

Dokonce ani mezi studenty vědecká dráha na poli překladatelství nevyhrává. Ale když už svou budoucnost pojí s vědou, chtěli by pracovat v České republice. A shodnou se v jednom. Česká věda potřebuje oživit.

"Bylo by vhodné podpořit českou vědu a navíc vlasti něco dlužím. To, co investovala do mého vzdělání," řekl budoucí vědec.

Klára Bílá, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme