Česká vesnička v Sýrii nebude. Babiš už s centrem pro sirotky nepočítá, pošle jim půl milionu korun

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš už nepočítá s vybudováním centra pro syrské sirotky, které původně plánoval. Tamním organizacím, které se starají o děti bez jednoho nebo obou rodičů, osobně pošle 500 tisíc korun. Problém podle něj není v nedostatku zařízení, ale v penězích. Předseda vlády o tom informoval na svém facebooku. Doufá, že se s finančním příspěvkem přidají další lidé.

Praha/Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V Sýrii je podle premiéra Andreje Babiše dost křesťanských i muslimských organizací, které se o děti bez jednoho nebo obou rodičů starají. Chybí jim však podle něj peníze například na oblečení nebo na platy učitelů.

Česko v Sýrii nepostaví centrum pro sirotky. Podle Babiše se nepodařilo dohodnout se syrskou stranou

Číst článek

„Kvůli válce tam nefungují banky, a tak nás oslovila jedna místní organizace s žádostí o finanční pomoc. Já jim osobně pošlu 500 tisíc korun a doufám, že se ke mně připojí další,“ stojí na facebooku předsedy vlády.

Babiš v dubnu napsal, že má pro centrum pro sirotky vybraný pozemek v Sýrii. Vybudování centra asi pro 50 dětí, včetně sportovišť a školy, mělo stát zhruba 65 milionů korun. Realizovat ho měla firma Cubespace, která staví modulové domy.

Babiš projekt pojal jako svou osobní iniciativu, podle něj by nebylo efektivní, kdyby to organizovaly úřady. V listopadu ale týdeník Respekt napsal, že se plán neuskuteční. „Syrská strana nám řekla, že nechce, abychom to dělali my, že předloží vlastní návrh. Ten byl ale zhruba šestkrát dražší než ten náš, který byl velmi racionální. Nedomluvili jsme se, takže to nepokračuje,“ uvedl tehdy Babiš.

Syrští sirotci v Česku?

Babiš svou iniciativou ohledně centra reagoval na předchozí návrhy europoslankyně Michaely Šojdrové z KDU-ČSL, aby Česko přesunulo na své území 50 syrských sirotků z uprchlických táborů v Řecku. Iniciativa Češi pomáhají pak koncem listopadu oznámila, že má seznam zhruba 200 rodin, které by byly ochotny dětské uprchlíky z řeckých táborů přijmout.

Česko dětské uprchlíky z Řecka nepřijme, řekl Hamáček. Vidí to jako bezpečnostní riziko

Číst článek

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD v neděli v televizi Prima řekl, že Česko dětské uprchlíky z řeckých táborů nepřijme. Řecko podle něj požadovaný seznam 40 sirotků, jimž by mohla česká strana pomoci, neposkytne.

Podle Hamáčka hrozí, že by z táborů v Řecku mohli do Česka přijet například Afghánci a Pákistánci ve věku od 16 do 18 let, což považuje za bezpečnostní riziko. Kauzu pokládá za uzavřenou.

Podle zástupců organizace Lékaři bez hranic bylo loni v listopadu v Řecku na 5000 dětských uprchlíků bez doprovodu. V centru na ostrově Samos s kapacitou 650 míst pobývalo 7000 lidí, dětí bez doprovodu tam bylo 300. Méně než 13 let bylo 15 procentům dětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme