Česká vláda chce o přijetí evropské ústavy dál usilovat

Odmítnutí takzvané evropské ústavy ve Francii vyvolalo v České republice polemiku, zda má cenu za této situace smlouvu v Česku vůbec ratifikovat. Vláda má za to, že ano, a chce o to dál usilovat. Podle ČSSD mají i Češi bez ohledu na francouzské "ne" projevit svůj názor. Prezident Václav Klaus a opoziční ODS jsou proti pokračování v ratifikaci tohoto dokumentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že jeho vláda bude i nadále o schválení evropské ústavní smlouvy usilovat. "Nicméně je v tuto chvíli potřeba čekat na vyjádření francouzské vlády, aby řekla, jak chce postupovat dál. Umím si představit, že tyto věci bude také potřeba projednat v polovině příštího měsíce v průběhu jednání Rady Evropy. Tento orgán se k tomu bude muset nepochybně vyjádřit," řekl Paroubek.

Premiér je přesvědčen, že zamítnutí euroústavy ve Francii není dramatem, ale může se jednat o začátek jiného procesu. Podle něho je potřeba hledat i nová řešení. Jako možný příklad uvedl celoevropské referendum, o kterém už dřív mluvil s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem.

Naopak podle prezidenta Václava Klause už nemá smysl pokračovat v ratifikaci euroústavy. Evropská ústava v této verzi je podle hlavy státu minulostí. "Úsměvné pokusy některých evropských politiků se tvářit, jako kdyby to pravda nebyla a výsledky tohoto referenda v druhé největší zemi Evropy bagatelizovat, tak to já musím říci, že to je pokus marný a zcela zbytečný."

Stejně vzniklou situaci vnímá i opoziční ODS. Podle jejího předsedy Mirka Topolánka je bezpředmětné, aby se Česká republika ratifikaci euroústavy dál věnovala. "České referendum ztratilo smysl. Nevidím jediný důvod, proč by mělo probíhat, protože ta ústavní smlouva na základě platných smluv padla pod stůl. Jestli si někteří byrokraté a někteří politici v Evropě myslí, že mohou obejít francouzské referendum, to mi připadá pro budoucnost Evropské unie jako smrtící."

Evropské instituce se myšlenky společné ústavy EU nevzdávají

Evropská unie zažila po oznámení výsledku nedělního referenda ve Francii těžký šok. Špičky unijních institucí si ale vesměs myslí, že ústava není mrtvá a že má smysl, aby proces její ratifikace dále pokračoval. Už ve středu projde evropská ústava další těžkou zkouškou, když o ní, rovněž v referendu, budou rozhodovat Nizozemci. Podle nejnovějších průzkumů se počet tamních odpůrců tohoto dokumentu zvýšil na 65 procent.

Ani český velvyslanec při Evropské unii Jan Kohout si nemyslí, že by ústava byla po včerejšku mrtvým dokumentem. "Evropská rada, když přijímala smlouvu o evropské ústavě, predikovala jisté obtíže, a je mechanismus, jakým se vrátit k té ústavě. Ta perioda pro to, kdy se dá ratifikovat, je dvouletá, to znamená, že všechny země mají možnost se po určité reflexi vrátit ke svým rozhodnutím."

Právě pro případ, že by ratifikační proces vykolejil, si Evropská unie nechala zadní vrátka. Pokud by totiž po uplynutí dvouleté lhůty ústavu podpořily alespoň čtyři pětiny členských států, o celé záležitosti by museli jednat šéfové států a vlád Pětadvacítky, tedy takzvaná Evropská rada.

Předseda Evropské komise José Barroso je každopádně přesvědčen, že Pětadvacítka současný otřes překoná. "Evropská konstrukce je z povahy složitá. Evropa už zažila těžké okamžiky a vždycky se jí podařilo vyjít z těch potíží silnější, lepší než předtím. Dnes Evropa pokračuje, instituce plně fungují. Jsme si vědomi problémů, ale věříme, že se nám znovu podaří najít cestu, jak posunout Unii dál, a jsme připraveni k tomu přispět."

Naopak politolog Jacques Rupnik si myslí, že unijní status quo je třeba nazývat krizí. "Teď měla možnost si dát skutečně demokratické politické instituce, dát příležitost myšlence evropského občanství - o to všechno teď přijdeme, takže určitě to bude oslabení a ochromení evropského projektu. Jak dlouho nám bude trvat, než se z toho probereme, to ještě těžko odhadnout."

Jak prohlásil analytik BBC Paul Reynolds, potíž je v tom, že Evropská unie nemá žádný "plán B".

Jiří Hošek, Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme