Česká vláda vysílá vojenské lékaře do slovenských nemocnic

Kabinet Petra Nečase odsouhlasil vyslání 30 vojenských lékařů na pomoc ochromeným slovenským nemocnicím. V týmu budou především anesteziologové a chirurgové a na Slovensko odjedou už o víkendu, záleží jen na podpisech české a slovenské strany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Nečas a ministr Heger na mimořádném zasedání vlády

Premiér Nečas a ministr Heger na mimořádném zasedání vlády | Zdroj: ČTK

Pomoci se zúčastní lékaři z Ústřední vojenské nemocnice, z Fakultní nemocnice Hradec Králové a z Letecké záchranné služby. Většina z nich jsou anesteziologové, traumatologové a chirurgové, tým doplní také dva internisté, rentgenologové a psychiatři a například i jeden urolog.

Pravděpodobně nastoupí v Bratislavě a v Trnavě, maximální doba jejich pobytu na Slovensku byla stanovena na 60 dní. Ministr obrany Alexandr Vondra však předpokládá, že mise je otázkou jednoho měsíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr obrany Alexandr Vondra a redaktor slovenského deníku SME Ján Krempaský odpovídají v poledních Ozvěnách dne

Česká republika nebude mít s misí žádné výdaje. Armádním lékařům poběží český plat, navíc by mohli dostat peníze od slovenských ředitelů nemocnic. Veškerou logistiku zaplatí Slovensko.

Moravské nemocnice jsou připraveny přijmout slovenské pacienty, slovenská strana jim péči uhradí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda slovenského Lékařského odborového svazu Marián Kollár přiblížil pohled slovenských lékařů ve Světě o jedné

Premiér Nečas po zasedání vlády zdůraznil, že jde o pomoc v nouzi a že česká vláda nijak neposuzovala oprávněnost vyhlášení nouzového stavu na Slovensku.

„V uplynulých dnech se na mě opakovaně obrátila slovenská premiérka paní Radičová, ať již prostřednictvím telefonátu a včera také prostřednictvím oficiálního dopisu jménem vlády Slovenské republiky,“ oznámil Nečas.

Podle ministra obrany jde o neodkladnou pomoc sousednímu státu. „Pokud nás slovenská vláda požádala i dopisem předsedkyně vlády, nemůžeme odmítnout, jsme-li žádáni o pomoc, pokud jde o zdraví nebo záchrany lidských životů,“ prohlásil Vondra.

Jednání slovenských lékařů odsoudil prezident Václav Klaus.

Lékaři neřeší slovenský spor, jedou na humanitární misi

Předák českých lékařských odborů Martin Engel vyzval lékaře, aby jako stávkokazi na Slovensko nejezdili. Vojenští lékaři jsou ale povinni uposlechnout rozkazy svých nadřízených, specialisté z ÚVN se navíc přihlásili sami.

„Oni tam jdou spíše z pohledu humanitární pomoci, aby se vyřešily třeba i nějaké potenciálně katastrofické situace,“ vysvětluje Jeřábek.

Podle redaktora slovenského deníku SME Jána Krempaského bude představovat mise českých lékařů navzdory jejich malému počtu významnou pomoc. Záleží totiž především na jejich specializaci a slovenské nemocnice potřebují právě především anesteziology.

O tom, že třicet lékařů může slovenským nemocnicím významně pomoci, je přesvědčen i ministr zdravotnictví Leoš Heger. „Na to, aby byly zajištěny lokální výpadky, je to účinná pomoc,“ prohlásil.

Slovenští odboráři: Vláda musí aktivněji jednat

Předseda slovenského Lékařského odborového svazu Marián Kollár upozorňuje, že odboráři budou proti vyslání českých lékařů protestovat. „Na Slovensku se nestala žádná katastrofa, ale naopak se neakceptovaly některé podmínky, které souvisí se zlepšením kritické situace zdravotnictví na Slovensku,“ tvrdí.

Podle něho je v zájmu slovenských lékařů vrátit se do nemocnic, ukončit kritický stav i nutnost české pomoci: „Ale v první řadě musí být v zájmu této vlády, aby se tato situace řešila a aby se aktivněji přistoupilo k jednání s lékaři.“

ČTĚTE TAKÉ: Lékaři z ÚVN jsou připraveni odjet na Slovensko, rozhodnout má vláda

Problémy mají zvláště velké nemocnice v Bratislavě, Prešově, Trnavě nebo Žilině. Řada lékařů zde nenastoupila do práce ani přesto, že jim vláda nařídila pracovní povinnost. Některým doktorům se vůbec nedaří doručit povolávací příkaz. Na odděleních citelně chybí stovky lékařů.

Slovensko proto vyslalo žádosti do všech sousedních zemí. Lékařům jde o zvýšení platů. Vláda jim nabídla 300 eur navíc, odbory to však opakovaně odmítají a žádají systémovou změnu. Dnes má proběhnout další kolo jednání.

Lenka Jansová, Naďa Bělovská, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme