Česká vozíčkářka u Evropského soudu neuspěla

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku zamítl stížnost přerovské vozíčkářky Jitky Zehnalové. Ta spolu s manželem žalovala stát kvůli diskriminaci tělesně postižených. Stěžovali si na porušování zákona, který ukládá, aby nově zkolaudované budovy měly bezbariérový přístup.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena na vozíku

žena na vozíku | Foto: Jan Rosenauer

Manželé Zehnalovi se na Evropský soud obrátili poté, co se svými stížnostmi nepochodili u našich úřadů a soudů. Svoji stížnost doložili fotografiemi asi 200 objektů v Přerově, které jsou podle nich vozíčkářům nepřístupné. Evropský soud ale jejich stížnost označil za nepřijatelnou.

"S rozsudkem jsme velmi spokojeni", říká vedoucí přerovského stavebního úřadu Jiří Just. "Ten případ se táhne hodně dlouho, vlastně sedm let a rozsudek dává trochu satisfakci stavebnímu úřadu, že moji kolegové před těmi sedmi lety nepracovali špatně."

Zamítnutí stížnosti nijak nepřekvapilo ani Evu Sibrovou z přerovského Sdružení pro životní prostředí zdravotně postižených v ČR. Právě ona štrasburskému soudu poskytla odborný posudek ohledně zajištění bezbarierového přístupu do veřejných budov v Přerově. "Při přípravě materiálu jsme byli zajedno v tom, že je to velice obecně postavená žaloba, že by to chtělo konkrétně nějaké budovy, které člověk potřebuje k dennímu životu."

Marika Táborská, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme