Češka zraněná v egyptské Hurghadě v noci zemřela, do Káhiry míří soudní lékař

Češka, kterou zranil předminulý týden útočník na pláži v Egyptě, v noci na čtvrtek zemřela v káhirské nemocnici. Zpráva se objevila ráno na twitterovém účtu ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Žena byla od středy ve stavu klinické smrti.

Tento článek je více než rok starý.

Káhira/Praha (Aktualizováno: 14:33 27. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káhirská nemocnice El Salam, kde byla po útoku v Hurghadě hospitalizována česká turistka.

Káhirská nemocnice El Salam, kde byla po útoku v Hurghadě hospitalizována česká turistka. | Zdroj: Reuters

„Z Egypta přišla v noci smutná zpráva. Naše pacientka skonala. Upřímnou soustrast všem blízkým,“ stojí v příspěvku na twitterovém účtu ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. 

„Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým, je mi velice líto, že veškerá snaha lékařů nestačila a pacientka svůj boj o život prohrála,“ uvedl ministr později.

Rodina byla podle informací uvedených v tiskové zprávě ministerstva zahraničí informována a přeje si, aby se veřejnosti nesdělovaly další informace.

Do nemocnice v Káhiře má ještě ve čtvrtek odletět soudní lékař, který provede ohledání těla a rozhodne, zda bude provedena pitva v Egyptě. Následně zahájí čeští diplomaté v místě potřebné kroky k repatriaci těla.

Uvažujte o odškodnění, vzkazuje Česko do Egypta

Egypt musí sdělit, co přesně se odehrálo předminulý týden na pláži v letovisku Hurgada při útoku, na jehož následky v noci na čtvrtek zemřela občanka České republiky. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Egypt by podle něj měl rovněž zvážit, zda neodškodní pozůstalé v Česku. Záležitost odškodného se severoafrickou zemí již řeší diplomacie, ještě během čtvrtka by mohl Zaorálek mluvit se svým egyptským protějškem.

Egypt by měl podle ministra sdělit, zda se jednalo o ojedinělý čin, nebo naopak koordinovanou a připravovanou záležitost. „Potřebujeme vědět, jestli to byl teroristický útok a jaké bylo jeho pozadí,“ uvedl. Informace jsou důležité i pro Egypt, konstatoval Zaorálek. „Oni se na základě toho budou nějak chovat,“ dodal.

Bez naděje na zlepšení

Na ženu 14. července zaútočil nožem mladý Egypťan v letovisku Hurghada. Dvě německé turistky zabil a další lidé utrpěli zranění. Česká turistka utrpěla několik ran do zad a do nohy.

Žena původně komunikovala s příbuznými, kteří za ní do nemocnice přijeli. Její stav se ale rapidně zhoršil a poslední dny ji při životě udržovaly jen přístroje.

Měla šest bodných ran v horní části těla, tvrdí bratr Češky zraněné v Egyptě

Číst článek

Podle zpráv, které rodina dostala od lékařů, se v ženině těle rozšířila infekce, která způsobuje selhání orgánů, uvedl to v rozhovoru pro Mladou Frontu Dnes její bratr.

O tom, že se stav pacientky prudce zhoršil, informovalo ministerstvo zahraničí v pondělí dopoledne. Ve středu ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že je Češka ve stavu klinické smrti.

„Je nám nesmírně líto, ale pacientčin oběh udržují už jen přístroje, fakticky není z medicínského hlediska možné očekávat, že by byla naděje na zlepšení. Přes veškerou možnou léčbu její tělo nezvládlo boj se zraněními,“ popsal ve středu v prohlášení ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch, který do Egypta v pondělí odletěl s týmem českých lékařů.

Turisté v Egyptě

Útok podle českých a německých cestovních kanceláří neměl vliv na zájem turistů o zájezdy do Egypta. O změnu destinace požádaly podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří jen jednotky klientů. Informuje o tom ČTK. Vzhledem k vyprodanosti zájezdů do evropských zemí mají na výběr převážně mezi Tureckem a Tuniskem.

V Egyptě je nyní více než 3000 českých turistů, týdně tam odletí z ČR zhruba sedm letadel. Asociace očekává, že letos zemi navštíví 260 000 až 280 000 Čechů. Německé cestovní kanceláře nezaznamenaly prakticky žádné rušení rezervací na pobyty do Egypta.

Ministerstva zahraničí obou zemí doporučují turistům směřujícím do této severoafrické země opatrnost. Německý úřad varuje před zvýšeným rizikem teroristických útoků a únosů. České ministerstvo radí turistům, aby při pobytu mimo hotelové resorty nevyužívali veřejné pláže.

Dominika Píhová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme