České a moravské silnice opět zaplavil sníh

Vytrvalé sněžení a silný mrazivý vítr, to je obrázek nynějších svátečních dnů. Od včerejšího odpoledne bojují silničáři s novými a novými přívaly sněhu a na mnoha místech musel být vyhlášen kalamitní stav. Odpoledne vydaly úřady výzvu všem řidičům, aby se vyhnuli jízdě na Opavsko a Bruntálsko. Mnoho silnic většinou druhé a třetí třídy je zcela nesjízdných. Varují i meteorologové, podle nichž v nejbližších hodinách hrozí v celé republice vichřice, závěje a náledí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řidič nasazuje řetězy | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

"V současné době dosahují nárazy větru až 25, na horách i přes 30 metrů za sekundu, tedy až 110 kilometrů v hodině, což je vítr o síle vichřice. Vítr začne slábnout v průběhu noci na středu," potvrzuje Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu.

Po okrese Jeseník byl vyhlášen kalamitní stav také na Bruntálsku, Frýdecko-Místecku, Novojičínsku, Vsetínsku, Přerovsku, Náchodsku, Rychnovsku, Kutnohorsku, Domažlicku, Tachovsku, Prachaticku, Chomutovsku a v oblasti Frýdlantského výběžku na Liberecku. Stejný krok zvažují na Kroměřížsku. Cestáři doporučují do okresů postižených kalamitou raději vůbec nevyjíždět. Řidiči by v žádném případě neměli vjíždět do silnic označených zátarasy, tyto komunikace jsou zcela nesjízdné.

Na Bruntálsku zasáhla sněhová kalamita oblast Bruntálu, Moravského Berouna a Světlé hory. Velké množství úseků je sjízdných jen se sněhovými řetězy a jak potvrdil dispečer Jaromír Šimek, situace se zatím nelepší. "V současné chvíli tady máme sněžení, silný nárazový vítr, některé silnice jsou proto neprůjezdné. Vyzýváme řidiče, aby raději do okresu Bruntál nejezdili," řekl Šimek. Situace podle něj nebude lepší, dokud se vítr neutiší.

V Olomouckém kraji platí kalamitní stav na Jesenicku. Ráno kalamitu vyhlásili také silničáři v okrese Přerov. Podle informací dispečinku Správy a údržby silnic v Přerově jsou všechny vozovky první třídy na okrese sjízdné, i když jen se zvýšenou opatrností. Na silnicích druhé třídy se kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky, silničáři ale zatím nemuseli žádnou uzavřít. Nejhorší stav panuje v okolí Hranic.

V okrese Olomouc kalamitní stav vyhlášen není, neprůjezdné však i nadále zůstávají dvě silnice na Šternbersku v úseku Horní Loděnice-Dalov a Těšíkov-Hraniční Petrovice.

Celou noc bojovali silničáři na Rychnovsku se silným větrem hraničícím s vichřicí. V nižších polohách okresu je už situace dobrá a prší, kalamitní stav ale odvolán nebyl. V Orlických horách nadále sněží, fouká silný vítr a tvoří se závěje. Nejhorší situace je na komunikaci druhé třídy 310 mezi Orlickým Záhořím, Šerlichem a Deštným. Cestáři se už pokouší udržovat sjízdné i silnice nižších tříd.

Situaci v okrese Nový Jičín Radiožurnálu popsal dispečer Luboš Sopuch. "Máme úseky, které jsou nesjízdné, snažíme se udržovat silnice první a druhé třídy," Nasazena je veškerá technika včetně výpomoci, silný vítr však boj se sněhem neustále zhoršuje.

Pod sněhem je i Vsetínsko a Valašské Meziříčí. Tamní silničáři proto vyhlásili kalamitní stav. Podle jejich ředitele Jaromíra Kořistky je teď v terénu 14 sypačů, spousta traktorů, fréza i šípový pluh. Kvůli silnému větru se ale daří ošetřit jen hlavní tahy. Většina vozovek třetí třídy je neprůjezdných, několik vesnic zůstalo odříznuto od světa.

Situaci zatím zvládají silničáři na Zlínsku, včetně kritického místa mezi Zlínem a Vsetínem na vrchu Syrákov. Na Uherskohradišťsku je situace lepší. Daří se tam zatím udržovat průjezdné všechny tahy, včetně směru na česko-slovenské hranice.

Kalamitní stav dále platí na území Kutnohorského okresu. Podle informací dispečinku údržby silnic jsou komunikace prvních tříd s opatrností sjízdné, horší situace je ale na silnicích druhého a třetího pořadí. Kvůli navátému sněhu bylo nutné uzařít komunikaci II/335 z Žandova do Pivniska. Kritická situace je zejména na Zbraslavicku a Uhlířskojanovicku, kde zůstávají komunikace třetích tříd zcela neprůjezdné.

V Krkonoších připadlo jen za včerejšek 20 centimetrů nového sněhu. Zejména ve vyšších polohách stále hustě sněží a panuje doslova bílá tma. Na Semilsku se daří udržet všechny silnice sjízdné jen s velkými obtížemi. Také na Trutnovsku je možné pouze pluhovat, protože posyp je zcela neúčinný. Uzavřena je silnice II/252 Temný důl-Pomezní boudy.

V ústeckém a libereckém kraji se stav vozovek vzhledem k zvyšujícím se teplotám během dne mírně zlepšil. Všechny silnice první třídy v okresech Ústí nad Labem, Teplice, Most a Chomutov jsou v nižších polohách mokré a sjízdné. Silnice druhé a třetí třídy místy pokrývá rozbředlý sníh. Problémy jsou ale v Krušných horách, v okrese Chomutov byl vyhlášen kvůli neustálému sněžení a silnému větru kalamitní stav.

V Libereckém kraji je situace obdobná, pouze na některých místech jsou neprůjezdné silnice druhé a třetí třídy, na nichž se tvoří závěje. Nejhorší situace je na Frýdlantsku, kde jsou příjezdové cesty k obcím Černousy, Jindřichovice, Dědřichovec a Frýdlant-Větrov zaváty sněhem a je tam vyhlášen kalamitní stav.

Kalamitní stav vyhlásily krizové štáby také v západočeských okresech Domažlice, Klatovy, Tachov a Karlovy Vary. Všechny silnice 1. tříd jsou v těchto oblastech průjezdné, vážné problémy však čekají motoristy na silnicích druhé a třetí třídy. Mnohé z nich jsou neprůjezdné nebo průjezdné s obtížemi. Policie uzavřela silnici mezi Božím darem a Klínovcem, stejně tak jsou uzavřeny silnice v okolí horských středisek Bublava a Stříbrná. Ve Slavkovském lese na Sokolovsku zůstalo odřiznuto několik obcí ve vyšších polohách. Silnice první třídy mezi Karlovými Vary a Plzní je v oblasti Bezvěrova sjízdná pouze s obtížemi, vyplatí se sněhové řetězy.

Z okresu Tachov je hlášen ostrý nárazový vítr a uzavřené komunikace druhé a třetí třídy. Hraniční přechody jsou sjízdné. Okresy Klatovy a Domažlice již jsou z nejhoršího venku, neprůjezdné zůstávají pouze některé silnice nižšího řádu ve vyšších polohách. Také na Rokycansku je situace pod kontrolou.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz . Pokud se dostanete do dopravních potíží, zavolejte nám do Českého rozhlasu na pražský telefon 21552105.

Eliška Pilařová, Jana Mertová, Zdeněk Trnka, Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme