České církve slibují pomoc uprchlíkům. Chtějí spolupracovat s vládou

Církve v České republice nabízejí pomoc uprchlíkům. Pro běžence vybírají peníze i oblečení, plánují zajistit kurzy češtiny a případně ubytování. Že jsou připraveny podílet se na jejich integraci, vzkázaly i vládě. Právě k pomoci uprchlíkům vyzval křesťany v Evropě minulý týden papež František.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci dorazili z Maďarska na nádraží ve Vídni

Uprchlíci dorazili z Maďarska na nádraží ve Vídni | Zdroj: ČTK

Dostane se jí třeba syrské rodině, která se obrátila na Českobratrskou církev evangelickou.

„Má kořeny v České republice. Děti a maminka mají české občanství, tatínek je Syřan. Chtěli by sem přesídlit. Nemají peníze a dům jim zničili ve válce. Bydlí u babičky,“ popsal situaci běženců farář z Českobratrské církve evangelické Mikuláš Vymětal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českobratrská církev evangelická řeší pomoc syrské rodině, která se na ni obrátila. Jak se k uprchlíkům staví další české církve, zjišťovala Pavla Lioliasová

O pomoc požádali v mailu, který v angličtině poslali na církevní ústředí. Díky českému občanství nemusí žádat o azyl. „Snažíme se jim nejen pomoct dostat se do České republiky, ale taky aby tady co nejlépe zdomácněli,“ doplnil.

Pomoc uprchlíkům slibují také třeba Církev bratrská nebo Římskokatolická církev.

„Nabídky od konkrétních lidí přicházejí už nějakou dobu. Někdo je ochoten u sebe uprchlíky ubytovat, ale i jednodušší věci – lidi se ptají, kam mají dovézt nepotřebné oblečení nebo nějaké potraviny,“ řekl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

„Nemůžeme sami vstupovat do procesů a přivážet vlastní uprchlíky, ale nabízíme vládě, pokud bude potřebovat pomoc, že církev je ochotná jí mnoha způsoby vyjít vstříc. Zatím žádný požadavek na nás v tomto ohledu neměla,“ dodal.

Postoj vlády

Podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé ale resort s nabídkami počítá.

„S církevními institucemi jsme již zahájili úzkou spolupráci ve vztahu k přijímání, péči a integraci uprchlíků na našem území. Konkrétní způsoby se budou odvíjet od aktuálních potřeb a kapacit České republiky.“

Pomoct chtějí běžencům i vysoké školy. Univerzita Karlova jim třeba odpustí poplatky za studium a ubytování. Cizinci ale musí úspěšně složit přijímací zkoušky a mít v Česku azyl.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme