České děti méně experimentují s drogami

Školáků, kteří experimentují s drogami, ubývá. Zatímco před pěti lety mělo například s užitím marihuany zkušenost přes 30 procent patnáctiletých, loni už to bylo jen necelých 25 procent. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu drog za minulý rok, kterou vládě předložilo Národní monitorovací středisko pro drogy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drogy | Foto: Věra Luptáková

Podle vedoucího monitorovacího střediska Viktora Mravčíka se mezi patnáctiletými školáky dokonce omezilo i užívání marihuany a extáze. "V dospělé populaci máme ty náznaky od roku 2004, ale toto je vlastně první studie, která nám to ukázala i na populaci dětí a mládeže."

Podle výroční zprávy loni lidé v Česku méně umírali na předávkování drogami, zvyšuje se ale počet těch, které drogy - především marihuana a extáze - zabijí nepřímo, hlavně při dopravních nehodách. Policie by se na řidiče pod vlivem drog měla v budoucnu víc zaměřovat, říká Břetislav Brejcha z Národní protidrogové centrály.

"Je bezpodmínečně nutné věnovat této oblasti velkou pozornost a rozhodně se na to policie zaměřuje už nyní a ten tlak se bude do budoucna zvyšovat. Policisté ze zákona mohou testovat řidiče na přítomnost návykových látek v těle, myslím teď jiných než alkohol. Připravuje se ještě nějaká drobná změna zákona, ale v praxi už ty testy probíhají."

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme