České děti začínají podle studie s kouřením už mezi 10. a 12. rokem

Zhruba čtvrt milionu kuřáků v České Republice ještě nebylo 18 let. Mladí lidé začínají s kouřením už mezi 10 a 12 rokem.Vyplývá to ze zjištění celoevropské kampaně Help – pro život bez tabáku, která dnes představila aktuální čísla za poslední rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zapálená cigareta | Foto: Fotobanka stock.xchng

Odborníci varují, že závislost na cigaretách vzniká velmi snadno a většina dospělých kuřáků, přesně sedm z deseti, chce s tímto zlozvykem přestat.

Z výsledků za poslední rok vyplývá, že k tomu, aby lidé se závislostí na tabáku bojovali, jim chybí dostatečná motivace.

Eva Králíková, která se dlouhodobě věnuje léčbě závislosti na tabáku, zdůrazňuje, že každý, komu chybí silná vůle by měl oslovit svého lékaře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Herget o mladých kuřácích v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Ti, kteří mají problém přestat s kouřením, by neměli váhat a nějakou odbornou pomoc vyhledat. Mohou se obrátit na praktického lékaře nebo na jedno z více než třiceti center pro závislé na tabáku. Také existuje linka pro odvykání kouření,“ říká.

V ulicích Prahy dnes můžete potkat mladé studenty medicíny, kteří vám na požádání změří hladinu oxidu uhelnatého v dechu. Podle toho se totiž nejlíp pozná, jak silný jste kuřák. V kampani Help – pro život bez tabáku chtějí studenti v bílých pláštích upozornit na škodlivost kouření a mluvit s kuřáky o tom, jak se závislostí bojovat.

Večer se pak koná Smoke Free party, tedy večírek pro nekuřáky. Kdo se rozhodne přímo na party odevzdat svou krabičku cigaret, dostane za ní jako náhradu balíček kondomů. Čím víc mladých lidí přistoupí na tuhle výměnu, tím zajímavější bude After party.

Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme