České domácnosti bojují s dluhy. Ročně od nich agentury vymáhají na 30 miliard

Finanční inspektoři, kteří po lidech vymáhají dluhy, jsou častěji v posledních letech nevítanými hosty v českých domácnostech. Desítky tisíc korun vybírají hlavně za nesplacené účty pro telekomunikační firmy, pojišťovny a banky. Často ale narážejí na zavřené dveře. Lidé se splátkám vyhýbají nakonec tak dlouho, až jim exekutor obstaví majetek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Jdu za paní, která se dostlala do nějakých finančních problémů. Má jednu exekuci na plat a hlavně má těch neplněných závazků několik,“ vysvětluje před bytem v Kladně finanční inspektor Jaromír Firekl.

Dlužnici doma nezastihl, a tak jí ve schránce nechává upozornění s kontaktem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá vymáhání dluhů, zjišťovala ve středočeském Kladně redaktorka Petra Benešová.

„Pokud chce komunikovat, tak na výzvu zareaguje. Má tam telefonní číslo na příslušného inspektora i na firmu. Stává se, že neotevřou. Podobně jako tady, kdy jsem měl pocit, že paní byla doma,“ popisuje inspektor z inkasní agentury M.B.A. Finance.

Ani v dalším případě nemá štěstí. V panelovém domě na okraji Kladna zastihne jen sousedku. Když se jí pak vyptává na podrobnosti, dozví se jen tolik, že dlužník je ‘velmi slušný člověk‘.

Jaromír Firekl nakonec míří za posledním dlužníkem. Tím je mladá dívka, která nesplácí bankám. Když nereaguje na zvonek, inspektor jí volá na mobil. Na otázku, zda může uhradit závazek, odpovídá dlužnice, že ano.

„Já klidně můžu vzít kartu a můžu to jít vybrat a dát vám to,“ říká. Dohoda je rychlá. Dívka jde vybrat přes dva tisíce korun a obratem je předá inspektorovi.

Když jde o dluhy bankám, zhruba polovina lidí prý problémy řeší. Neplatiči mají i několik měsíců na vyrovnání závazků. Záleží na tom, jakou lhůtu si dohodne věřitel s inkasní agenturou, která dluh mimosoudně vymáhá.

„Nesnažím se je přemlouvat. Záleží to na každém, já jim jen řeknu, že co je čeká, pokud nebudu hradit. A potom už je to na jejich možnostech,“ popisuje komunikaci s neplatiči další inspektorka Jana Novotná.

Když se nepodaří ani po urgencích získat peníze, může se případ dostat k soudu a lidem hrozí exekuce. Těch v posledních letech ubývá. Roste ale počet pohledávek, o které se exekutoři zajímají opakovaně.

„Průměrný dlužník je cca 40letý muž. Je to věršinou podnikatel a často má exekucí víc než jednu,“ vysvětluje prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Ročně vymáhají inkasní agentury po lidech desítky miliard korun.

Dluhy českých domácností stoupají | Foto: ČTK

Petra Benešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme