České domácnosti by mohly ušetřit za teplou vodu

České domácnosti platí zbytečně moc za dodávky teplé vody. Měsíčně prý o dvě stovky až pět set víc, než by bylo nutné. Tvrdí to alespoň odborníci z liberecké Technické univerzity a firmy EESA z Lomnice nad Popelkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodovodní kohoutek | Foto: Fotobanka stock.xchng, Lance Hancock

Podle nich jsou platby za teplou užitkovou vodu předražené - i kvůli nepřesným měřicím přístrojům v bytech. Nová technologie, kterou se podařilo vyvinout - pod záštitou ministerstva průmyslu - by to prý mohla napravit.

Dnes ji v Liberci prezentoval i ředitel společnosti EESA Martin Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

České domácnosti platí zbytečně moc za teplou vodu, tvrdí odborníci z liberecké Technické univerzity a firmy - EESA - z Lomnice nad Popelkou

"Při měření spotřeby teplé vody používáme desítky let starou technologii, což jsou plastová měřicí zařízení. Měří s chybou 10-40 %, vždy v neprospěch zákazníka," vysvětlil v Radiofóru Kocourek důvod, proč jsou stávající měřicí systémy nepřesné.

Technologie je podle něj založena na tom, že měří stonásobně rychleji než to stávající. Je to soustava měřicích zařízení, odhalí i černé odběry, netěsnosti, tepelné ztráty v objektu, vytěžování dat on-line, protože může být ve spojení s dispečinkem.

Zdejší odběratelé ani teplárny však podle Kocourka nejeví o novinku zájem, větší odbyt má firma v cizině.

"Dodáváme do 40 zemí světa. Zde jsou lokální monopoly, ty nemají zájem zpřesnit měření, aby se tím zlevnily dodávky teplé vody," tvrdí Kocourek.

Podle mluvčího Teplárenského sdružení Pavla Kaufmanna však dvě třetiny domácností už má objektové měřicí stanice, které jsou přesné. Ani úspory nejsou podle něj tak velké, jak deklaruje firma EESA. "Nejvíce ztrát vzniká stejně v objektech, za to už teplárny nemohou," uzavřel Kaufmann.

Alena Adámková, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme