České dráhy dostanou mimořádné peníze na regionální spoje

Vláda dnes schválila mimořádný finanční příspěvek Českým drahám na ztrátové regionální spoje ve výši 3,2 miliardy korun. Po jednání vlády to uvedl ministr financí Eduard Janota. Pro letošní rok propad drah ve financování regionálních spojů zaplatí stát. Dráhy přitom hrozily, že bez dotace drasticky omezí provoz a investice do vozového parku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaky (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Ztráty z provozu lokálek doteď České dráhy financovaly ze zisků nákladní dopravy a z prodeje majetku. To ale letos podle vedení drah už nebylo možné. Ztrátu tedy nakonec vyrovná stát.

"Byla to operace, která souvisí s protikrizovým balíčkem. Navíc to byla operace, která byla ještě dohodnuta na úrovni vlády Mirka Topolánka," řekl po jednání vlády ministr financí Eduard Janota.

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského částka pomůže na zajištění regionální dopravy v letošním roce. Do budoucna by se podle něj mělo najít systémové řešení. S tím souhlasí i místopředseda Asociace krajů Radko Martínek.

"Hlavní problém je, jak to bude řešeno v dalších letech. Peníze, které kraje na regionální dopravu v minulosti nedostaly, musí být zajištěny i pro příští léta. Nemůže to být jen jednorázová letošní záležitost. Já doufám, že se na tom s panem ministrem domluvíme," říká Martínek. Podle Eduarda Janoty je nutné předem jasně říct, jakým dílem se na financování lokálek budou podílet České dráhy a jakým kraje.

České dráhy ale vítají i toto nekoncepční řešení. "České dráhy jsou rády, že vláda takto rozhodla a pomůže krajům. Jde totiž především o pomoc krajům, které si objednaly regionální osobní dopravu u Českých drah a nemají na její zaplacení," vysvětluje celou situaci Šťáhlavský.

Dotaci pozitivně hodnotí i Radko Martínek: "Je to samozřejmě dobrá zpráva především pro České dráhy a regionální dopravu, protože letošní ztráta se tím vyřeší." Kraje totiž díky této dotaci budou moci zaplatit pohledávky, které Českým drahám dluží. "Díky mimořádnému finančnímu příspěvku budou moci kraje konečně zaplatit služby, které si nakoupily. My nebudeme muset přistupovat k mimořádné, razantní redukci vlaků," vysvětluje mluvčí ČD.

Dále potom Šťáhlavský nastiňuje, co by se stalo, kdyby vláda peníze ČD nepřiklepla: "Pokud by tyto prostředky nebyly k dispozici, hrozilo by zastavení investic, omezení dopravy a to by se ve finále promítlo také v růstu nezaměstnanosti."

Přečtěte si také:
České dráhy dostaly od ÚOHS rekordní pokutu čtvrt miliardy korun
České dráhy postupně sjednotí barvy svých vlaků
Policie vyšetřuje České dráhy kvůli milionovým platbám za marketing

Veronika Malá, Václava Marešová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme