České dráhy jednají s dodavatelem o problémech Pendolina

České dráhy dnes čeká klíčové jednání s italským výrobcem rychlovlaků Pendolino, firmou Alstom. Čtyři soupravy zůstávají už téměř týden v depech kvůli zatím neznámé softwarové poruše. Pokud se je nepodaří odstranit, budou dráhy žádat vrácení vlaků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkušební provoz Pendolina | Foto: Jan Rosenauer

Dráhy koupily od italského Alstomu sedm souprav rychlovlaků zhruba za 4,4 miliardy korun. V provozu je nyní jediný rychlovlak na trase z Prahy do Ostravy.

Technici Alstomu zatím nepřišli na to, proč se vlaky na českých tratích zastaví a po restartu počítačového programu nejsou schopny pohybu. Viceprezident společnosti Terence Watson se má dnes v Praze zaručit, že jeho firma závady odstraní.

České dráhy chtějí podle náměstka Jiřího Koláře od Italů jasné stanovisko, kdy budou pendolina zase v pořádku."Musíme se dohodnout s výrobcem, že si opravdu musíme dát nějaký čas, od kterého se odvine i jednání o případném vrácení," uvedl Kolář.

Ministr dopravy Milan Šimonovský v pondělí stanovil čtrnáctidenní lhůtu. Stažení poruchových souprav totiž stojí peníze. Škody by alespoň částečně mela uhradit firma Alstom. "Nerad bych nějak spekuloval o ceně, ale jsou vyčísleny a budeme chtít po výrobci, aby se připojil," doplnil Kolář.

Podle důvěrné zprávy společnosti Deloitte, kterou citovala Česká televize, mohou České dráhy kvůli selhávajícímu projektu rychlovlaků Pendolino přijít až o 10,5 miliardy korun. Důvodem ztrát je podle zprávy zejména to, že souprav bylo dodáno méně, než se původně předpokládalo.

Místo deseti souprav podle původní smlouvy jich nakonec bylo dodáno sedm a do provozu byly uvedeny s šestiletým zpožděním. Navíc za první měsíc provozu se objevilo 89 závad. Šesté Pendolino momentálně pokračuje v testování tratí a sedmé čeká na přidělení technického průkazu.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme